
Karel Gott v roce 1966 Profimedia.cz
8 foto perliček Karla Gotta (✝80) ze zlatých 60. let: Takhle před třicítkou řádil na pódiích
Dnes je tomu rok od smrti národem milovaného zpěváka Karla Gotta (✝80). Pamětníci, kteří měli možnost sledovat kariéru Zlatého slavíka od jeho počátků, jistě vzpomínají na 60. léta, kdy se Karel Gott postupně dral na výslunní československé, ale i zahraniční hudební scény.
Ukázka z filmu Karel
Po svém ukončení angažmá v Semaforu založil s bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo. Ta byla sice roku 1967 ukončena, ale Gott nadále zpíval za doprovodu Skupiny Ladislava Štaidla.
Stal se také sběratelem nejrůznějších hudebních ocenění, a to nejen Zlatých slavíků. Úspěšný byl mimo jiné i na Bratislavské lyře, což byl nejpopulárnější a největší hudební festival populárních písní v Československu (první místo v roce 1966).
Netrvalo dlouho a Gott prorazil i v zahraničí, především ve svém oblíbeném Německu, kam se celý život rád vracel a spolehnout se mohl na obrovskou fanouškovskou základnu.
Osudové pro něj bylo seznámení se skladatelem Karlem Svobodou (✝68), který mu napsal hudbu k jeho nejslavnějším písním (namátkou jmenujme například Lady Carneval či Včelka Mája).
Roku 1967 s bratry Štaidlovými a Karlem Svobodou odletěli do Las Vegas, kde úspěšně koncertovali. Není divu, že si později i díky obrovské popularitě v Německu vysloužil přezdívku Zlatý hlas z Prahy. ■
Fotogalerie
Jako Zdvořilý kovboj Woody, spolu s Janou Malknechtovou a Pavlínou Filipovskou. Počátek 60. let ■
Karel Gott na 2. Bratislavské lyře (1967) ■
Foto: A. Šmotlák/Profimedia
Bratislavská lyra 1969, to skončil třetí, první byl Karel Černoch. ■
Foto: A. Šmotlák/Profimedia