Juraj Hnilica představuje klip k písni Okovy z nového alba Pohni líca.

Není divu, že mu říkají „slovenský Tomáš Klus“. Zpěvák také řešil bezpráví a vznikl tento song

Proč mu v Česku přezdívají slovenský Tomáš Klus? Odpověď je na snadná. Slovenský zpěvák Juraj Hnilica se totiž vyjadřuje k aktuálnímu dění okolo nás stejně odhodlaně jako jeho český protějšek.

Nejinak je tomu i v jeho aktuální písni Okovy, kterou nazpíval se svou ženou a nyní k ní vydává videoklip. Není náhodou, že videoklip vydává právě nyní. „Základem zdravého spolužití je nezapomenout na pocit svobody. Ocitli jsme se v době, která nás okrádá o to nejcennější, co každá živá bytost na této planetě má a má mít, a to je svoboda,“ říká zpěvák a skladatel.

„Píseň jsem nazpíval po jedné zkušenosti, kdy mně před jednou akcí manažer přísně přikázal, jak bych měl vystupovat a co mám dělat. Tehdy jsme se úplně pohádali a odmítl jsem vystupovat. Cítil jsem se úplně bezmocný a nesvobodný. Tohle není jen cesta, kterou bych měl jako umělec jít. Na svých vystoupeních si zakládám na autentičnosti a svobodě konání. Nakonec jsem koncert odehrál, a to bez nároku na honorář, protože mi bylo líto lidí, kteří si koupili lístky a přišli mě podpořit. Na druhý den ráno jsem si sedl na postel s kytarou a musel jsem své pocity ze sebe vydat,“ popisuje martinský rodák, jak vznikla tato píseň.

Píseň nakonec složil jako partnerský duet a metaforicky tak vykreslil pocit svobody v partnerském vztahu, protože si myslí, že v každém vztahu musí být cítit zdravá volnost – ať už je partnerský, milenecký, kamarádský, ale také vztah politiků s občany. „Jsem nesmírně šťastný, že se mi k duetu podařilo přemluvit moji ženušku Lucku, i když není zpěvačka. Snažil jsem se píseň pojmout co nejjednodušeji, abychom to společně mohli zvládnout a aby nebylo moc cítit, že Lucka není profesionální zpěvačka. Každopádně jsem na ni moc hrdý a musím říct, že to zazpívala téměř na první dobrou a bez chyby,“ chválí svou ženu Juraj Hnilica.

Na internetu se objevila zpráva, že zemřel Tomáš Klus. Žiju, vzkazuje zpěvák fanouškům

Do písně Okovy se zapojila také Hnilicova kolegyně Janka Šifrová, se kterou se potkal v roce 2015 ve společném finále soutěže Česko Slovensko má talent. Nazpívala v ní operní vokál, což celou skladbu povzneslo zcela do jiných rozměrů. Videoklip k písni natočil Juraj ve slovenské obci Žabokreky, odkud během celosvětové pandemie vysílal i live streamy koncertů v rámci projektu „Láska spája“.

Juraj Hnilica se dostal do povědomí veřejnosti v roce 2015 díky televizní soutěži Česko Slovensko má talent. Tehdy si písní „Aká si krásná“ získal srdce mnoha fanoušků nejen na Slovensku, ale i v České republice. Získal si srdce také zpěvačky Lucie Bílé (56), která jej poslala z castingu rovnou do finále, kde skončil na třetím místě. Od té doby vydal tři studiová alba, z toho poslední v září 2020. Kromě mnoha videoklipů a stovek koncertů po slovenských i českých městech má za sebou také halové turné s Tomášem Klusem (36), které v loňském roce absolvoval jako host, či turné legendární kapely TEAM & Paľa Habery, kteří si Juraje Hnilicu vzali na své loňské turné jako předskokana. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků