Herbert Lom ve filmu Kletba Růžového pantera

Herbert Lom ve filmu Kletba Růžového pantera Profimedia.cz

Padouch (✝95) z Pokladu na Stříbrném jezeře měl slabost pro Dagmar Havlovou. Ta ho měla radši než Vinnetoua

Že vám jméno Herbert Lom nic neříká? Ale určitě znáte inspektora Dreyfuse, který kvůli svému neschopnému podřízenému Clouseauovi zešílí a snaží se ho za každou cenu sprovodit ze světa.

A zcela jistě znáte i padoucha Cornela Brinkleyho, který v Pokladu na Stříbrném jezeře lační po indiánském zlatě, takže musí zasáhnout Vinnetou a Old Shatterhand.  Obě postavy ztvárnil právě tento britský herec, který se vždycky hrdě hlásil ke svým českým kořenům.

Po boku velkých hvězd

Herbert Lom (11. 9. 1917 – 27. 9. 2012) se objevil ve více než stovce filmů, a to nejen po boku Petera Sellerse, Pierra Brice či Lexe Barkera, ale také Audrey Hepburn, Grety Garbo, Henryho Fondy, Kirka Douglase a Jacka Lemmona.

Narodil se jako Herbert Charles Angelo Kuchačevič ze Schluderpacheru v Praze, kde vystudoval filozofii. Ve 30. letech se začal objevovat v epizodních rolích v českých filmech a tehdy si také zvolil své umělecké jméno. Inspiraci čerpal z telefonního seznamu a Lom prý bylo nejkratší jméno, které v něm našel.

ČTĚTE TAKÉ: Kráska z filmů pro pamětníky vydělávala hromadu peněz: Přesto umírala sama v zapomnění a svou lásku přežila o 17 let

V roce 1939 emigroval kvůli nacistům do Británie a už zde také zůstal. Zpočátku si sice musel vydělávat na živobytí nejrůznějšími podřadnými pracemi, navíc neuměl ani pořádně anglicky, ale postupně se vypracoval a díky stipendiu pak vystudoval i herectví ve škole při slavném divadle Old Vic. A pak už se rozjela jeho filmová, divadelní i rozhlasová kariéra naplno.

„Lom má před sebou velkou budoucnost,“ napsal americký filmový list Variety po premiéře dramatu Sedmý závoj (1945). Lom v něm ztvárnil věhlasného psychiatra, který při léčení vážně nemocné pacientky využije hypnózu. Před natáčením docházel herec do jedné londýnské léčebny, aby nasál atmosféru prostředí a zjistil, jak probíhá léčba psychicky nemocných lidí.

Brit, nebo Čech?

Zajímavé je, že ačkoli Lom získal britské občanství už na konci druhé světové války, tamní novináři o něm nikdy nepsali jako o britském herci. I na sklonku jeho kariéry ho většinou zmiňovali jako „českého herce, který žije v Británii“.

Sám Lom na dotaz britského fanouška k záležitosti svého geografického ukotvení v roce 1992 odpověděl: „Žiju v Británii přes padesát let. Živím se tady, mám tu nárok na penzi a pocit, že sem patřím. Ale když mám v poslední době možnost chodit po pražských ulicích, cítím, že jsem se narodil tam a začínám se tam mimoděk poohlížet po nejbližším domově důchodců, kde bych chtěl být, až konečně odejdu do penze.“

U koho Vinnetou ostrouhal 

Česko navštívil Lom opakovaně, a přestože pracovně používal výhradně angličtinu, stále mluvil perfektně česky. Při jedné z návštěv se svěřil, že se mu vždycky líbila Dagmar Havlová.

Obdivoval hlavně její úsměv, který považoval za nejpřitažlivější na světě. Dagmar Havlová mu prý zase řekla, že v Pokladu na Stříbrném jezeře byl její nejoblíbenější postavou právě Cornel. To Loma potěšilo: „Tak na to jsem pyšný, vždyť Brice nebo Barker, to byli krásní mužští,“ nechal se slyšet.

S představitelem Vinnetoua se ale při natáčení nesešel. Jejich postavy se totiž ve filmu setkají pouze jednou, a to ve scéně, kdy se Vinnetou schovává ve srubu v táboře banditů. Tehdy ale za Pierra Brice zaskakoval zrovna dubl. Herci se potkali tváří v tvář až za 42 let v roce 2004 na filmovém festivalu ve Zlíně.

Se Sellersem řádili

Lom ve volném čase maloval, skládal hudbu a psal. Jeho kniha Dr. Guillotin: Bádání excentrického vědce byla přeložena do několika jazyků včetně češtiny. Často také vzpomínal na natáčení příběhů o inspektorovi Clouseauovi.

ČTĚTE TAKÉ: 7 perliček z legendárního Vinnetoua. U jaké scény herci prskali smíchy a proč hlavní hrdina málem zemřel?

„Měl spoustu historek o tom, co s Peterem Sellersem na place vyváděli. Pracovat s Peterem byla noční můra, protože byl velký šprýmař a s otcem tak zničili desítky a desítky záběrů,“ prozradil britským novinářům jeho syn Alec. Herbert Lom, který se i v pokročilém věku těšil dobrému zdraví, zemřel ve spánku před osmi lety. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků