Pohádku S čerty nejsou žerty diváci milují.

Pohádku S čerty nejsou žerty diváci milují. Profimedia.cz

5 nejoblíbenějších pohádek. S čerty nejsou žerty, Popelka s Šafránkovou i dva snímky, na které o svátcích nekoukáte

Vánoční svátky bez pohádek? To snad ani nejde. Diváci napříč všemi generacemi hltají o svátcích pohádkové stálice s oblíbenými příběhy a hrdiny. Které z nich se těší největší oblibě?

Podle žebříčku Česko-Slovenské filmové databáze je jednoznačně nejoblíbenější pohádka S čerty nejsou žerty (1984). Hodný Petr Máchal to čertovském příběhu nemá vůbec jednoduché. Musí čelit hned několika protivníkům najednou – chamtivé maceše Dorotě, podlému správci i arogantnímu kaprálovi. Až díky přátelství s dobrosrdečným čertem Vraníkem zvaným Janek se mu podaří dojít ke správnému pohádkovému konci, kdy zvítězí dobro a láska a zlo je po zásluze potrestáno.

Co nevíte o pohádce S čerty nejsou žerty? Hořící čert, láska na place i páchnoucí peklo

Na druhém místě se v žebříčku umístila pohádka s Janem Werichem v hlavní roli Byl jednou jeden král (1954), která vznikla na motivy pohádky Boženy Němcové Sůl nad zlato. Notoricky známý příběh jistě znáte. Představte si, že jste král a zeptáte se svých dcer, jak vás mají rády. Jedna řekne, že jako zlato, druhá odpoví, že jako zlato v hrdle, a ta třetí se nechá slyšet, že jako sůl. A proč jako sůl? Protože té je přece zapotřebí. Kterého krále by tahle odpověď nenaštvala – zejména když je pyšný, hloupý a namyšlený? Proto není divu, že rozlícený vladař vyžene svou milovanou dceru Marušku z království. Jenže pak se začnou dít věci…

5 zajímavostí o pohádce Byl jednou jeden král. Jak Maruška neuměla líbat a z jakého ministra si vystřelil Jan Werich?

Podle hodnocení filmové databáze se na třetím místě překvapivě objevila animovaná pohádka Karla Zemana Čarodějův učeň (1977), což je příběh chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit.

Až za touto pohádkou, která je o Vánocích zastíněna jinými snímky, se v oblíbenosti zařadily notoricky známé Tři oříšky pro Popelku (1973) s Libuškou Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích.

Znáte pikantnosti ze Tří oříšků? Popelku neměla hrát Šafránková, macecha všechny vypekla a Doře ošklivka nevadila

Páté místo pak patří Pohádce o Honzíkovi a Mařence (1985), animovanému počinu opět z pera klasika trikového filmu Karla Zemana. Kterou z pětice pohádek máte nejraději? Hlasujte v anketě pod článkem. 

Která pohádka patří k vašim nejoblíbenějším?

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků