Eliška Kaplicky s dcerou Johankou na pražském půlmaratonu.

Eliška Kaplicky s dcerou Johankou na pražském půlmaratonu. Foto: Image CZ

Dcera architekta Jana Kaplického okukovala maratonce

Pražský půlmaraton přilákal na trať i do jejího okolí nejen řadu vrcholových sportovců, ale i zástup známých osobností společenského života. Mezi diváky tak například nechyběla tříletá Johanka Kaplická (12) se svou maminkou.

„Johanka byla běžci úplně fascinována. Třeba z ní nakonec vyroste atletka,“ smála se zájmu o sport své dcery Eliška Kaplicky. Johanka je svému otci tak podobná, že ji hned identifikoval každý, kdo malé děvčátko uviděl.

Její maminka si už ovšem na komentáře upozorňující na podobnost své dcery s otcem zvykla. „Tatínka zkrátka nezapře. A to nejen vzhledem. Mají podobné i některé charakterové rysy,“ poznamenala vdova po světoznámém architektovi, který náhle zemřel 14. ledna 2009, tedy ve stejný den, kdy se Johanka narodila.

Vedle Elišky a Johanky Kaplických povzbuzovala vytrvalce na trati například také finalistka České miss Andrea Kabická, rychlobruslařka Martina Sáblíková nebo i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Řadu nesportovních osobností pak bylo ale možné potkat přímo na trati. Například známého lékaře Jana Pirka. „Já běhám dlouhé tratě už mnoho let. Vytrvalostní běh považuji za jednu z nejkrásnějších lidských aktivit. A protože obvykle běhám maratony, tak mi pražský půlmaraton nečinil problémy,“ řekl známý kardiochirurg Pirk.

Ten se na trati potkal se spisovatelem Michalem Vieweghem, který si na podobné akci odbyl premiéru. „Půlmaraton jsem si dal ke svým letošním 49. narozeninám. Trénoval jsem na něj asi čtyři měsíce a příští rok si chci zaběhnout už celý maraton,“ odkryl své běžecké ambice nejprodávanější český literát. 

Josef Koukolíček , Super.cz


Časová osa článků