Karel Fiala se proslavil jako Limonádový Joe.

Karel Fiala se proslavil jako Limonádový Joe. Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Perličky z komedie Limonádový Joe: Nechutná Kolaloka i inspirace pro Terminátora

„Já se vrátím a se mnou přijde zákon“, „Počítám do tří. Jestliže se neomluvíte, promluví mé Smith & Wessony“, „Chceš-li pistolníkem býti, musíš Kolaloku píti“, „Škoda pro tebe olova, šejdíři!“, „A noci jsou zde chladné? To abych si vzal teplé prádlo…“, „Ach tak – vy mě milujete zdarma“, „Nestojím o vaše Kidy“ – kdo by neznal hlášky slavného Limonádového Joea?

V titulní roli bláznivé komedie o kovbojovi a mstiteli bezpráví, který potírá zlo a šíří abstinenci v arizonském Stetson City, si dnes už neumíme představit nikoho jiného než Karla Fialu. Limonádového Joea měl přitom původně ztvárnit Jiří Kodet (✝67), ale režisér Oldřich Lipský (✝62) se nakonec rozhodl pro Fialu.

Pěvecká hvězda karlínské operety totiž lépe splňovala jeho představy, jak by měl správný westernový milovník vypadat. V této souvislosti stojí za zmínku, že režisér dostal na Fialu doporučení od Kodetovy matky Jiřiny Steimarové (✝91).

Jak chutnala Kolaloka

Asi nepřekvapí, že v rodině vznětlivého Kodeta kvůli tomu panovalo dusno, zatímco Fialovi se díky Limonádovému Joeovi změnil život o 180 stupňů. Kultovní role mu ale nepřinesla jen samá pozitiva. Coby tenor se musel například smířit s tím, že ve filmu přenechá své pěvecké party Karlu Gottovi (✝80).

V jednom rozhovoru Fiala také zmínil, že se nálepky „Limonádníka“ už nikdy nezbavil a ani filmaři ho příliš nevyhledávali. Naštěstí ale neměl nouzi o divadelní a pěvecké role.
Na slavnou Kolaloku vzpomínal herec nerad – byla to prý nasládlá břečka. Když ji poprvé ochutnal Vladimír Menšík (✝58), který hrál ve filmu barmana, zařval: „Fuj!“ a nápoj vyhodil z okna.

Kominík se zlatem v hrdle

Karel Fiala, který je vyučeným kominíkem, se k divadlu dostal vlastně velkou náhodou. Při práci na střechách si vždycky rád zpíval, a když ho při tom poslouchal profesor z hudební školy, doporučil mu, ať se přihlásí na konzervatoř.

Talentovaný kominík ho poslechl. U zkoušky zazpíval árii Lukáše z Hubičky a uspěl. Pak přijal angažmá od tehdejšího šéfa Hudebního divadla v Karlíně Oldřicha Nového (✝83) a své domovské scéně zůstal věrný až do začátku 90. let.

Do třetice všeho dobrého

Štěstí našel až ve třetím manželství s operetní herečkou Věrou Vlkovou (78), která v jednom rozhovoru prozradila jejich recept na štěstí: „Musíte ho milovat, nesmí vám jít na nervy, a když, tak to nesmí poznat.“

Karel Fiala, který 3. srpna oslavil požehnané 95. narozeniny, je už delší čas upoután na lůžko a pobývá v léčebně dlouhodobě nemocných. Ačkoli se velmi dlouho držel, vzhledem k vážnosti jeho zdravotního stavu byla LDN nakonec jediným řešením.

Představitel Limonádníka tak dnes žije především svými vzpomínkami a pravidelnými návštěvami manželky a synů.

Inspirace pro Schwarzeneggera?

A dvě perličky na závěr: Limonádový Joe se líbil i ve světě. Představitel zlého pistolníka Franka z kultovního Tenkrát na Západě Henry Fonda (✝77) se při jeho sledování tak chechtal, až spadl ze židle. A hláškou hlavního hrdiny „Já se vrátím…“ se prý nechal inspirovat i Arnold Schwarzenegger, který ji použil v Terminátorovi. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků