Jako Francová ve Slavnostech sněženek

Jako Francová ve Slavnostech sněženek Foto: reprofoto Slavnosti sněženek

Metrnice Francová (✝80) ze Slavností sněženek. Filmová fúrie si zlomila čtvrtý obratel a smrt pro ni byla vysvobozením

Kdo ví, co všechno se Blaženě Holišové (11. 7. 1930 – 7. 4. 2011) honilo hlavou, když jako vyučená švadlena sedávala za šicím strojem v oděvních závodech v Prostějově a v Brně. Jedno je jisté – v myšlenkách se musela zcela určitě zaobírat i divadlem.

Po čase se totiž nechala zapsat do dělnické přípravky, díky které se pak mohla přihlásit na herectví na vysoké škole. Na brněnskou JAMU se dostala bez problémů a čtyři roky po absolutoriu ji čekalo angažmá v pražském Národním divadle.

Filmový debut si odbyla poměrně výraznou rolí učitelky Andulky Novotné v psychologickém dramatu Škola otců (1957), kde si zahrála po boku Karla Högera (✝67). Výraznou příležitost jí dal také režisér Otakar Vávra (✝100) ve svém slavném historickém dramatu Kladivo na čarodějnice (1969). Obsadil ji do úlohy nevinné barvířovy ženy Marie, která byla mučením donucena přiznat se k čarodějnictví, za což ji stihl trest upálením.

Rázná ženská 

Její herectví bylo velmi civilní a autentické. Blažena Holišová začala rolemi křehkých dívek, ze kterých se postupně přehrála do postav zralých žen. Byla ideální představitelkou rázných venkovanek a rozšafných a energických manželek.

Dobu své největší slávy zažila v 70. a 80. letech, kdy se objevila v řadě dodnes populárních filmů a seriálů, mj. Můj brácha má prima bráchu (1975), Půl domu bez ženicha (1980), Pozor, vizita! (1981) či Jak básníkům chutná život (1987).

Nesmrtelná Francová

Ovšem největší popularitu jí přinesla postava Francové v Menzelově komedii Slavnosti sněženek (1983). V roli semetriky s prořízlou pusou, která neustále sekýruje svého muže, opravdu perlila. Však také její hlášky okamžitě zlidověly. Když myslivci chystali svou slavnost s kancem, pronesla: „To zas bude v álejích nablito…“, a když ji filmový manžel Rudolf Hrušínský (✝73) naložil i s vnučkou na motorovou káru a vzal je kousek za vesnici, prohlásila: „To je dost, žes nás taky jednou vyvez, žes udělal něco pro rodinu."

Žila s otcem Hany Holišové

S Rudolfem Hrušínským jim to typově slušelo a filmové manžele si zahráli v pěti filmech. Jejím častým partnerem byl i Vladimír Menšík (✝58), po jehož boku se objevila čtyřikrát.

Její skuteční manželé byli také dva. Prvním byl dirigent Evžen Holiš, se kterým se seznámila během svého působení v Brně. Když pak zamířila do pražského angažmá, manželství se rozpadlo.

Holiš se nakonec znovu oženil a stal se otcem herečky Hany Holišové (42). „Byla to první žena mého tatínka, ale osobně jsme se nikdy, bohužel, nesetkaly,“ uvedla Hana Holišová v České televizi.

Blažena Holišová se podruhé provdala za herce Valentina Knora (88). Ke konci života žila sama a pomáhal jí syn. Kdysi energickou herečku začalo ke stáru zlobit zdraví – měla velké problémy s pohyblivostí, k tomu ji trápila Parkinsonova choroba, a aby toho nebylo dost, přidal se i nepříjemný pád, při kterém si zlomila čtvrtý obratel.

Smrt pro ni byla nakonec vysvobozením. Nyní si připomínáme její nedožité 90. narozeniny. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků