Labina Mitevska jako Vesna ve filmu Samotáři

Labina Mitevska jako Vesna ve filmu Samotáři Foto: Lucky Man Films

Kultovní film Samotáři slaví 20 let. Poznali byste dnes makedonskou hvězdu, která zazářila v roli barmanky Vesny?

S herectvím Labina Mitevska (44) začínala v roce 1993, když si zahrála ve snímku Před deštěm. Film slavil úspěchy, byl nominován na Oscara a získal Zlatého lva na festivalu v Benátkách, a z tehdy devatenáctileté dívky udělal celebritu. „Můj život se doslova otočil naruby. Byla jsem sice zvyklá cestovat i předtím, ale najednou jsem byla ‚hvězda‘,“ vzpomínala v rozhovoru pro Právo na turbulentní začátek kariéry.

Na kontě dnes má na dvě desítky filmů, jejím u nás nejznámějším jsou Samotáři Petra Zelenky a Davida Ondříčka, ve kterých si zahrála barmanku Vesnu. „Původně ji měla hrát nějaká vhodná Američanka. Jenže to všem přišlo nějak klišovité, proto vsadili na mě, Makedonku,“ řekla Labina.

Herectví se Mitevska stále věnuje a k tomu i produkci, v roce 2001 se sourozenci Teonou a Vukem založili filmovou produkční společnost Sisters and Brother Mitevski. Pravidelně také zasedá v porotách filmových festivalů.

Dnes už kultovní snímek Samotáři letos slaví 20. výročí a při té příležitosti tvůrci představili jeho digitálně restaurovanou verzi, která vstoupí do kin 2. července.

„Film Samotáři jsme natáčeli pro stříbrné plátno a potemnělé sály kin. Proto jsem nesmírně šťastný, že se vrací po 20 letech v restaurované verzi do kinodistribuce. Jsem zvědavý, jestli ho současná mladá generace vezme tak, jako ta v roce 2000. Možná, že i přes všechny sociální sítě jsme si dnes i ještě vzdálenější, a i když žijeme ve velkých městech, jsme stále Samotáři,“ řekl režisér David Ondříček. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků