Pohádka Byl jednou jeden král je stále velmi populární

Pohádka Byl jednou jeden král je stále velmi populární Foto: Česká televize

Byl jednou jeden král: Čím stydlivá Maruška naštvala pohledného rybáře a který herecký velikán dostal další šanci?

Pohádka Byl jednou jeden král patří jednoznačně k těm nejoblíbenějším. Vždyť kdo by neznal příběh krále, který se zeptá svých dcer, jak moc ho mají rády, a když jedna z nich řekne, že jako sůl, vyžene ji ze svého království, aby později zjistil, že sůl je skutečně nad zlato. Pohádku i letos vysílá Česká televize na Štědrý den. Jaké jsou ty nej zajímavosti z natáčení této oblíbené pohádky?

Maruška neuměla líbat

Královu krásnou a moudrou dceru ztvárnila tehdy 15letá Milena Dvorská (✝71). Rodačka z Prostějova se k roli dostala velkou náhodou – po jednom představení si šla k Werichovi pro podpis a ten se jí zeptal, zda by si nechtěla zahrát ve filmu. Zapsal si její adresu, ale bohužel ji ztratil.

Krutý osud pohádkové Marušky: Nenávist dcery, alkohol i osamocené těhotenství

A to byl malér, protože právě tahle slečna byla Maruškou přesně podle jeho představ. Werich nakonec dokázal nemožné. Svého přítele, pana Wichterleho, požádal, aby mu v Prostějově našel rodinu Dvorských, která má dceru s modrýma očima. Zadařilo se…

Dvorská pak byla při natáčení nervózní z o 15 let staršího – a na rozdíl od ní i zkušeného hereckého kolegy Vladimíre Ráže (✝77), který hrál jejího milého. Scéna, kde se měli líbat, pro ni byla utrpením a kvůli její stydlivosti se točila 10krát. Ráž jí to navíc nijak neusnadnil a dával jí najevo svou rozmrzelost.

Diváci pochopili skryté narážky

Jak známo, krále, který nakonec přijde k rozumu, v ní ztvárnil Jan Werich (✝75). Ten se také postaral o to, aby v ní bylo více humoru (a to i toho skrytého), než bylo původně v plánu. Některé fórky cenzuře překvapivě unikly a rodiče tehdejších malých diváků měli v kině o zábavu postaráno.

Bolestná ztráta publika, útěk před nacisty i nešťastná anticharta: I takový byl život Jana Wericha (✝75)

Werich si totiž troufl napadnout dokonce i kult osobnosti – ve scéně, kdy jeho postava zvažuje, které z dcer má předat království, se radí s obrazem zesnulé královny, kterou oslovuje „Maruško“. Dospělí diváci se doslova váleli smíchy, protože bylo všeobecně známo, že tehdejší nepopulární ministr školství Zdeněk Nejedlý se doma o všem radí se svou ženou Marií.

Šance pro prvorepublikovou hvězdu

V roli rádce Atakdále se ve filmu objevil Vlasta Burian (✝70). I o to se zasloužil Werich. Burian byl v roce 1945 obviněn z kolaborantství s Němci a ocitl se na černé listině.

Legendární král komiků přišel ze dne na den o veškerý majetek: Skončil jako pomocná síla na horské chalupě

Příliš agilní Werich tehdy dokonce nazpíval písničku pojednávající o jeho zradě. Pak se ale sám snažil Burianovo jméno očistit a postaral se, aby roli Atakdále dostal právě on. 

Anna Veškrnová , Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků