Dvojčata ledních medvědů Gregor a Aleut.

Dvojčata ledních medvědů Gregor a Aleut. Foto: fotobanka Profimedia

Truchlení po Knutovi mírní dva malí lední medvídci v norimberské zoo

Ani ne týden po nešťastném úmrtí oblíbeného ledního medvěda Knuta v berlínské zoologické zahradě se v Norimberku představila návštěvníkům místní zoo dvě roztomilá medvíďata. Ta nyní Němcům částečně mírní bolest nad ztrátou národního zvířecího miláčka, kterým byl Knut již od narození.

Čtyřměsíční mláďata Gregor a Aleut se ve čtvrtek poprvé představila návštěvníkům norimberské zoo v doprovodu své matky Very. Lidé tak měli možnost vidět roztomilá chlupatá lední medvíďata přesně čtyři roky poté, co se v Berlíně představil Knut.

Německo tehdy dojal jeho pohnutý osud a vytvořila se doslova „knutománie“, kdy si lidé houfně kupovali množství suvenýrů a plyšáků s jeho podobiznou.

Ač se norimberští medvídci narodili již začátkem prosince, ošetřovatelé usoudili, že vhodná doba na jejich vypuštění do výběhu bude až po zhruba čtyřech měsících. Nemohli přitom tušit, jak symbolické představení to vzhledem ke Knutově smrti bude.

Dvojčata Gregor a Aleut, kteří jednou budou vážit kolem tři čtvrtě tuny, si tři hodiny před zraky přítomných hráli a plavali v jezírku, jejich matka z nich při tom nespustila oči. Podle ošetřovatelů se všichni tři těší výbornému zdraví a mláďata jsou po matce velice zvídavé a dobrodružné povahy. 

Dagmar Plecháčová


Časová osa článků