Jana Hlaváčová v zatím své poslední televizní roli.

Jana Hlaváčová v zatím své poslední televizní roli. Foto: Archiv České televize

Smutné: Takhle vypadala nemocná Jana Hlaváčová při svém posledním natáčení před kamerou

Herečka Jana Hlaváčová (82), která bojuje se zákeřnou Parkinsonovou chorobou, se ve svém posledním hereckém počinu, kterým je cyklus povídek Setkání s hvězdou, velmi snažila, aby na ní její tehdy propukající nemoc nebyla znát. To se bohužel nepovedlo a diváci včerejší projekce si tak nemohli nevšimnout, jak se jí na obraze třese ruka nebo pro slabost nemůže zvednout skleničku s vodou.

V průběhu jara letošního roku natočila Jana Hlaváčová pod taktovkou režiséra Jiřího Stracha cyklus povídek Student, Nenávist a Podvodnice. Malou roličku si střihla také spolu s Vilmou Cibulkovou v povídce Chřestýši, kterou režíroval Jaroslav Brabec. A obzvlášť na záběrech poslední jmenované povídky vypadá herečka už opravdu špatně. Paruku, francouzské hole a babičkovské oblečení, to vše jí předepsal scénář. Ale smutný utrápený výraz a třesoucí se ruce jsou krutou realitou, kterou žádná kostymérka nezmění. Její stav je již natolik vážný, že se včerejšího promítání nemohla zúčastnit.

„Mé první setkání s ní se odehrálo v roce 1984 při natáčení filmu Otakara Vávry Veronika, kde hrála Boženu Němcovou a já jejího jedenáctiletého syna Jaroslava. Někteří dospělí herci se k těm dětským chovají povýšeně a přehlíživě - to však nebyl její případ. Mám ji v paměti jako nesmírně laskavou a vřelou,“ vzpomíná na spolupráci s Janou režisér Jiří Strach.

Povídky, v nichž si Jana zahrála po boku Vladimíra Brabce, Josefa Abrháma nebo svého muže Luďka Munzara, odvysílá Česká televize v polovině prosince. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků