Josef Somr

Josef Somr Foto: Jan Handrejch, Právo

Výpravčí Hubička z Ostře sledovaných vlaků: Za razítkování zadečku dostal nafackováno!

Role chlípného výpravčího Hubičky z oscarových Ostře sledovaných vlaků (1966) přinesla Josefu Somrovi (✝88) nejen mimořádnou popularitu, ale zároveň ho na dlouhou dobu předurčila k postavám nejrůznějších proutníků, křiváků a prostopášníků.

Facka za razítkovaní zadečku

Všichni máme v paměti, jak v tomto filmu razítkuje zadeček slečny Zdeničky Svaté v podání Jitky Zelenohorské (72), a ačkoli mu tleskali i filmoví akademici v zámoří, hercův otec byl jiného názoru. Po zhlédnutí scény synovi vlepil facku, protože „něco takového by se na dráze nikdy nemohlo stát“.

Tatínek byl totiž výpravčím na železnici a svou profesi bral velmi vážně. K vlakům měl díky němu blízko i Josef Somr, který se narodil 15. dubna 1934 v moravském Vracově. Naučil se přehazovat výhybky, dělat hradlaře, miloval parní mašiny a jako kluk snil o dráze strojvedoucího.

Po gymnáziu se ale tak trochu z hecu přihlásil na brněnskou JAMU, a když to doma oznámil, rodiče byli v šoku. Dokonce ho vzali za strýcem farářem, aby mu tu pitomost rozmluvil. Jenže strýček konstatoval, že herec je také něco jako sluha boží – a bylo vymalováno.

Nebyl filmovým milovníkem

Josef Somr dostal řadu vděčných příležitostí jak na divadle, tak u filmu. Spoluvytvářel slavnou éru Činoherního klubu, kde odehrál mj. vyšetřovatele Porfirije ve Zločinu a trestu či Osipa v Revizorovi. Jeho herectví se neztratilo ani na prknech Národního divadla, kam přešel v roce 1978.

Vzpomeňme např. jeho fanfarónského Buška z Našich furiantů nebo Profouse ve Vévodkyni valdštejnských vojsk. Zazářil také v řadě filmů, namátkou v Soukromé vichřici (1967), Žertu (1968), Radosti až do rána (1978) a pochopitelně i v pohádce Tři veteráni (1983).

Nikdy nehrál milovníka, ale nelituje toho: „Nehrál jsem Romea, nehrál jsem Hamleta a já si myslím, že to je velice dobře. Protože vrahové a nabouraní jedinci se hrají daleko líp,“ řekl herec.

Kdo mu vrátil chuť do života

Poprvé se oženil ještě během studií v Brně. S manželkou ale bydleli spolu s jejími rodiči, což nedělalo dobrotu a velké studentské lásce byl brzy konec. Pak už se do chomoutu nehnal.

Dlouhá léta pak prožil s kolegyní z Národního divadla, o jedenáct let mladší Zuzanou Šavrdovou (✝65). Děti neměli a o ruku ji prý nikdy nepožádal. Partnerka prohrála v dubnu 2011 boj s rakovinou a opuštěný Somr ztratil chuť do života.

Naštěstí o něj začala pečovat její sestra Jaroslava. Jezdila za ním stále častěji, potom spolu začali žít a na jaře roku 2012 se vzali. A náramně jim to klape.

Přání se mu nesplnilo

Ačkoli je Josef Somr stále velmi vitální, podzim života si představoval jinak. Plánoval, že se s manželkou jednou odstěhují na milovanou chalupu v Českém ráji. Po klidu v přírodě herec toužil hlavně v období, kdy ho po operaci slinivky sužovaly zdravotní problémy.

Jenže na jeho chaloupku si dělali zálusk také zloději a nejméně pětkrát mu ji vybílili. Proto ji nakonec prodal a sen strávit důchod v přírodě vzdal.

Každý týden na obrazovce

S oblíbeným hercem se nyní můžeme setkávat na TV obrazovkách v pětidílné sérii Byl jednou jeden dům (1974), ve které hraje trafikanta Josefa Soumara. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků