Slava Polunin nás provedl po domově snů a fantazie.

Slava Polunin nás provedl po domově snů a fantazie. Foto: David Kocián

Fantastický dům a obrovská zahrada jako z pohádkového světa: Takhle bydlí nejslavnější rusko-francouzský klaun

Před třiceti lety koupil několikatisícihektarový zpustlý pozemek s pár zříceninami na ostrohu u řeky Marny, necelých 40 kilometrů od Paříže a za cenu dvoupokojového bytu v centru francouzské metropole. Dnes už jsou samozřejmě ceny jiné. Francouzský klaun ruského původu Slava Polunin tady vytvořil říši plnou kouzel a hravosti, jimiž jsou charakteristická i jeho vystoupení.

"Nic drahého tady ale nemám. Třeba dlažbu nakupuji pouze kazovou a altány na zahradě jsem si nechal kontejnery dovézt z různých zemí, kde jsem je koupil také za hubičku. A ta okna a dveře, které vedou zdánlivě do nikam, ale můžete si za nimi představit cokoli, jsou z budovy banky, která se rušila," vypočítal namátkou Polunin.

Záležet si dal na exteriérech, obrovská zahrada je rozdělena na několik částí odlišnou barevností od bílé přes růžovou až po černou, tak na interiéru La Maison Jaune. V jedné části se ztratíte v cibuláku, jinde si připadáte jako v obrovském kokonu evokujícím tvorbu Antoniho Gaudího, jiné místnosti jsou zase jako dětský ráj.

Ve svém tajemném světě už Polunin přivítal mnoho hostů. Spolupracuje i s českými umělci z oboru, například s Bolkem Polívkou (72). Byl velkým obdivovatelem Borise Hybnera, jehož dcera Vanda Hybnerová (53) už se těší, až s Poluninem bude spolupracovat na jeho březnové návštěvě Prahy.

Slavný klaun představí v Divadle Hybernia svou poetickou Snowshow, která slaví úspěchy po celém světě. „Češi mají dobrý humor a baví mě, že jsou mezi vámi také rebelové. Moc se těším, až na jaře přijedu a českému publiku nabídnu svoji show,“ prohlásil při loučení Polunin. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků