Dokonalá kytice růží: Se sudým nebo lichým počtem květů?

Říká se, že ke smutečním příležitostem patří sudý počet květů v kytici a k těm slavnostním lichý počet. Jak se na tento problém dívá květinová etiketa? Odpověď vás překvapí! Sudý počet květin jako smuteční je jen pověra!

Foto: Florea.cz

Nutno říci, že zvyk považovat kytici se sudým počtem květů za smuteční, je zakořeněný pouze ve střední Evropě. Jinde ve světě se s touto tradicí nesetkáváme. V Americe je dokonce běžným zvykem darovat velké lásce tucet růží, tedy sudý počet. Za každý měsíc v roce jednu růži. U nás jsme se sudým počtem poněkud zdrženlivý. Na hrob totiž podle křesťanské tradice patří sudý počet květin. Jedna květina pro zesnulého a jedna pro Boha.

FOTO: Florea.cz

Sudý počet květů: Tradice nebo pověra?

„Ty pověry o tom, že sudá je smutek, to je asi tak jako když černá kočka přeběhne přes cestu anebo, že nemáme překračovat kanál. Je to stará pověra, nikdo nedokáže vysvětlit, kde se vzala. Samozřejmě, u starších lidí si na to budeme dávat pozor, ale je-li ta slečna ještě relativně mladá, tak to unese,“ řekl pro online květinářství Florea.cz mistr etikety Ladislav Špaček.

Jaké tedy mají sudé počty květin poselství?

Kdo se někdy zajímal o symboliku barev květin, květomluvu nebo symboliku počtu květin, ví, jak jsou květiny opředeny symbolikou a tajnou řečí květin. A kdo tuto řeč ovládá, dokáže květinami doslova promlouvat.

Kytice 100 růží například vyjadřuje naprostou oddanost, hlubokou lásku a úctu. Kytice 88 růží žádá odpuštění, 66 růží v kytici šeptá „má láska k tobě se nikdy nezmění.“ 56 růží v kytici jednoduše vyjadřuje lásku, stejně tak kytice 50 růží říká slova o bezpodmínečné lásce. Pokud chcete popřát, aby obdarovaná zůstala tak nádherná jako dosud, pošlete 18 růží a růže jí za vás řeknou: „Vidím tě stále krásnou, jako by ti bylo osmnáct. A vždy tě tak vidět budu.“ 16 růží přeje šťastnou cestu, 10 růží obdivuje její dokonalost, 8 růží vyjadřuje upřímnou podporu, 6 růží touží být jen její. 4 růže ujišťují, že vaší lásce nebude stát nic v cestě. V anglosaských zemích 2 růže symbolizují milostnou dvojici, za každou polovinu celku jednu růži. U nás se dvě růže věnují ve výjimečných případech, například k příležitosti druhého výročí.

FOTO: Florea.cz

Kulaté narozeniny, kulatý počet květů

Oslava narozenin a obzvlášť těch kulatých bývá vždy ve znamení květin. K pěknému dárku od srdce můžete darovat i úchvatnou kytici růží, která z běžné oslavy narozenin udělá slavnostní událost. Pokud se jedná o oslavu kulatin, pak se sudý počet květin více než hodí. Poměr kolik let, tolik růží, vykouzlí z vaší kytice skutečně osobní dárek, protože za každý rok života obdarované věnujete pouze jí jednu květinu. Je to taková oslava jejího života v kytici.

„Spousta lidí se domnívá, že když má žena 20, 30, 40, 50, že jí nemohou dát kytici, která má tento sudý počet květů,“ říká Ladislav Špaček pro Florea.cz a dodává: „Ona má přece tolik roků a musí dostat tolik růží.“  


Časová osa článků