Viktor Dvořák je neuvěřitelně podobný Václavu Havlovi (✝75) zamlada.

Viktor Dvořák je neuvěřitelně podobný Václavu Havlovi (✝75) zamlada. Foto: archiv Bontonfilm

Tohle opravdu není archivní fotka Václava Havla (✝75): Kryštof Lébl z První republiky je mu podobný jako vejce vejci

Jméno vytíženého divadelního herce Viktora Dvořáka si pravděpodobně pamatovat nebudete. Když se ale řekne jméno seriálové postavy z První republiky, tak už vám jeho tvář naskočí.

Ve všech třech řadách oblíbené ságy totiž Dvořák ztvárnil Kryštofa Lébla, bratra Kláry Valentové v podání Markéty Plánkové (43).

V seriálu nám nepřišlo, komu je herec neuvěřitelně podobný. Přišel na to ovšem režisér Slávek Horák, když dával dohromady obsazení do svého nového filmu s pracovním názvem Havel. A ano. Když se podíváte na první fotografie z natáčení, bude si myslet, že se jedná o archivní snímky zesnulého prezidenta Václava Havla (✝75).

„Všechny postavy byly obsazené a my stále neměli odpověď na otázku „Kdo ho bude hrát?,“ přibližuje Horák.

„Pak přišel na casting Viktor. Věděli jsme z doslechu, že by měl být Havlovi trochu podobný, ale úplně nám vyrazil dech. Byl to prostě on! Nejen vzhledem, ale taky – a to především chováním, ta charismatická kombinace přirozené inteligence, ohleduplné slušnosti a smyslu pro humor, to všechno Viktor má a nemusí to hrát,“ uvedl Slávek Horák.

Film je inspirovaný disidentskými léty Václava Havla mezi roky 1968 a 1989. Hlavní hrdina jeho nového filmu prochází vývojem z úspěšného dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce let osmdesátých.

Dějiny jsou ale podle režiséra až ve druhém plánu, film se snaží zachytit především život, vztahy a povahu hlavních postav. Základem filmu je pak hrdinův netradiční, ale o to silnější vztah s manželkou Olgou.

„Je to drama, ale je tam tolik vtipných a absurdních situací, že se to drama často prolíná s komedií a vzniká tak kombinace komedie a dramatu, můj nejoblíbenější žánr, označovaný „dramedy“. Do silného osobního příběhu drama i smích patří, teprve jejich kombinace pro mě vykreslují skutečnou radost i bolest života. A náš hlavní hrdina zažívá výjimečné dramatické a absurdní situace, to byla taky moje hlavní inspirace pro vznik tohoto filmu – vidět v kině strhující a přitom zábavný příběh o důležitých tématech, film plný emocí,“ přibližuje vznikající film režisér Slávek Horák.

Olgu hraje Anna Geislerová, s níž tvůrci počítali už během psaní scénáře, vtipné situace filmu se opírají především o postavu „Lanďáka“ v podání Martina Hofmanna.

„Kombinace zdrženlivého gentlemana Viktora a hlučného bouřliváka Martina Hofmanna funguje skvěle, jejich konflikty nás baví už při natáčení a děláme všechno pro to, abychom tuhle zábavnou energii přenesli na plátno co nejlépe,“ pochvaluje si režisér.

V dalších důležitých rolích hrají Stanislav Majer, Bára Seidlová, Jiří Bartoška, Jenovéfa Boková a Adrian Jastraban. První klapka padla symbolicky v den, kdy začíná i samotný filmový příběh, v předvečer srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Natáčení začalo scénami divadelní premiéry a následného večírku. Z té pocházejí i snímky ve fotogalerii. Točit se bude s přestávkami až do konce října, některé záběry vzniknou i v době, kdy příběh na plátnech skončí, kolem 17. listopadu v období sametové revoluce z roku 1989. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků