Josef Kemr a Jiří Sovák v seriálu Chalupáři

Josef Kemr a Jiří Sovák v seriálu Chalupáři Foto: archiv České televize

Co nevíte o seriálu Chalupáři? Bočanová se málem zabila, úprk komparzistů i zákaz štěkání psů

Letní večery u televizních obrazovek si bez Chalupářů už ani nedovedeme představit. Notoricky známý seriál, ve kterém se sešla plejáda hereckých es v čele s Jiřím Sovákem (✝79), Josefem Kemrem (✝72), Vladimírem Menšíkem (✝58) či Jiřinou Bohdalovou (91), asi netřeba představovat blíže, proto se nyní zaměříme na některé zajímavosti, které jeho natáčení provázely.

Rejžovi se do natáčení moc nechtělo

Jedenáctidílný komediální seriál natočil v roce 1975 František Filip (88) podle scénáře Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky. Když příběh o soužití člověka městského s člověkem vesnickým dostal režisér na stůl, dvakrát nadšený zrovna nebyl. Považoval ho za „levné spotřební zboží“.

„Do Chalupářů se mi tenkrát fakt nechtělo a troufám si tvrdit, že jsem se tehdy nemýlil, i když se za své pochyby dodatečně kaju,“ řekl Filip po letech. Obavy skutečně nebyly namístě, což potvrdila i vysoká sledovanost. Například premiérový díl sledovalo 93 % diváků ve věku od 15 do 75 let a pamětníci se na seriál rádi podívají i dnes.

Proč produkce hlídala komparzisty

Seriálová obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová a najdete ji na Příbramsku. Přestože se zde natáčely jen exteriéry, i dnes do ní jezdí výpravy diváků, podobně jako do Hoštic, kde vzniklo Troškovo Slunce, seno…, nebo do Křečovic, kde se točil film Vesničko má středisková.

Natáčení se v rolích komparzistů účastnili i místní a někteří mladí toho zpočátku zneužívali. Ráno se zapsali, pak utekli k rybníku a večer si zašli pro peníze. Produkce na to ale brzy přišla a pak už si všechny komparzisty pečlivě hlídala. Místní také dodnes vzpomínají, že během natáčení nesměli štěkat psi ani jezdit traktory.

Menšíkův královský honorář

Vladimír Menšík hrál v seriálu vedlejší postavu záletného řidiče autobusu Tondu Čiháka. I když hlavní role Evžena Humla a Bohouše Císaře ztvárnili Jiří Sovák s Josefem Kemrem, Menšík si jako tehdejší hvězda první velikosti přišel na největší peníze – za účinkování v devíti epizodách mu na účtu přistálo 108 tisíc korun.

Naproti tomu Sovák a Kemr, kteří se objevili ve všech 11 dílech, dostali jen 70 tisíc korun. I tak to ale byla pořádná sumička, která odpovídá zhruba dnešnímu tři čtvrtě miliónu.

Chybička se vloudí

Zajímavé je, že Menšík autobus ve skutečnosti neřídil, protože to zkrátka neuměl. Pozorný divák si proto v epizodě Romeo z autobusu může všimnout pravého šoféra. Menšík coby řidič Tonda Čihák žene všechny účastníky výletu do Prahy do svého autobusu a nastupuje jako poslední. Jenže těsně před tím, než vystoupá po schůdcích, je v záběru vidět hlava skutečného řidiče.

Nežádoucí Walda

Seriál proslavila i píseň „Když máš v chalupě orchestrión“, kterou nazpíval Waldemar Matuška (✝76). Ten ale v roce 1986 emigroval do USA, a protože se pro režim stal rázem nežádoucí osobou, skladba se pak vysílala jen jako instrumentálka.

Diváci, kteří znali původní verzi, nechtěli věřit vlastním uším. Po roce 1989 se Matuškův zpěv na obrazovky pochopitelně vrátil.

Pár perliček na závěr

V seriálu si zahrála i tehdy osmiletá Mahulena Bočanová (55). V jedné scéně vběhla nedopatřením pod auto, které řídil Čestmír Řanda (✝62), a jen zázrakem se jí nic nestalo.

Jenže Řanda ten šok, že málem (byť ne vlastní vinou) zabil dítě, odnesl infarktem. Jiří Sovák zase nosil po celou dobu natáčení na hlavě rádiovku, což byl jeho nápad. Sundal ji pouze na promoci svého vnuka Slávka. Toho přitom ztvárnil jeho vlastní syn Jiří Schmitzer (69).

Seriál Chalupáři běží o prázdninách každou neděli na obrazovkách České televize.

Kvíz: Jak dobře znáte Chalupáře? 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků