Josef Kemr (vlevo) a Jiří Sovák v legendárních Chalupářích

Josef Kemr (vlevo) a Jiří Sovák v legendárních Chalupářích Foto: archiv České televize

Co nevíte o Bohoušovi z Chalupářů? Hádka s Hrušínským kvůli plácnutí ženy přes zadeček i utajovaný nemanželský syn

Ani letos v létě nebude chybět ve vysílání České televize oblíbený seriál Chalupáři (1975), v jehož hlavních rolích excelují Jiří Sovák (✝79) coby penzionovaný kontrolor Evžen Huml, který hledá únik z těsného pražského bytu v chalupě na vesnici, a Josef Kemr jako všeuměl Bohouš Císař, jenž je v této chalupě věcným břemenem.

Obsazení této nesourodé herecké dvojice bylo zpočátku zdrojem napětí. Každý z obou hlavních protagonistů měl zcela jiný naturel a panovaly obavy, že si „nesednou“. Kemr navíc počítal s tím, že jeho hereckým parťákem bude Jaroslav Marvan (✝72), se kterým hrál již dřív. To bylo původně skutečně v plánu, jenže Marvan krátce před natáčením zemřel.

Ze zákulisí Chalupářů

Ani Sovák nebyl z Kemra dvakrát nadšený, protože sebe vnímal jako bytostného srandistu, zatímco kolega mu připadal příliš usedlý a vážný. Jenže ukázalo se, že režisér František Filip (88) měl při výběru této dvojky šťastnou ruku.

Oba herci se totiž nakonec skvěle doplňovali. Mimochodem, větu „Já budu žít s vodníkem!“ použil Sovák mimo scénář cíleně, protože Kemr hrál tou dobou v divadle roli vodníka. Režisérovi se to líbilo, a tak se rozhodl, že hlášku ve výsledném střihu ponechá.

Objevili ho na hřišti

Josefa Kemra (✝72) přivedla k herectví velká náhoda. Jednou hrál házenou v Riegrových sadech a u hřiště ho pozorovali dva muži, kteří ho po chvíli pozvali do filmových ateliérů. Před kamerou se tak Kemr objevil poprvé v 15 letech v melodramatu Lízin let do nebe (1937).

V roce 1942 ukončil obchodní školu, ale o svém životě měl jasno – táhlo ho to k divadlu. Měl přirozený talent, byl spontánní a brzy se prosadil. Prošel několika angažmá a v roce 1965 se stal členem činohry Národního divadla v Praze.

Za svůj život ztvárnil 76 divadelních, 150 rozhlasových a filmových a 170 televizních rolí. Filmoví diváci si ho jistě vybaví „na první dobrou“ v komediích Dovolená s Andělem (1952), Na samotě u lesa (1976) nebo Marečku, podejte mi pero! (1976).

Utajovaný nemanželský syn

Herec měl za ženu o 11 let starší herečku a divadelní režisérku Evu Foustkovou (✝66), děti ale neměli. Až po Kemrově smrti se objevily informace, že byl otcem nemanželského syna Vladimíra (67).

Kolegové se nejdřív zdráhali uvěřit, že by se hluboce věřící herec dopustil nevěry, ale syn jeho podobu nezapře. S otcem se prý setkal jen třikrát v životě a podědil po něm zdravotní neduhy i křehkou postavu.

Za vším hledej ženu

Po manželčině smrti v roce 1977 žil herec s o 20 let mladší inspicientkou Národního divadla Marikou Skopalovou, nikdy se ale nevzali. Právě kvůli ní se Kemr také navždy rozkmotřil se svým nejlepším kamarádem Rudolfem Hrušínským (✝73).

Ten ji totiž jednou v žertu plácl po zadečku, což Kemra natolik rozčílilo, že mu vrazil facku. Prý se poté dokonce poprali. Ať už to bylo jakkoli, Kemr to Hrušínskému nikdy neodpustil a už s ním nepromluvil ani slovo. První dva díly Chalupářů odvysílá ČT již 28. července. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků