Karel Gott - Bratislavská lýra (1968)

Karel Gott - Bratislavská lýra (1968) Foto: A. Šmotlák/Profimedia

Karel Gott a jeho dětství: Jakou měl Mistr morbidní libůstku?

„Být stále mlád, to bych si přál být stále mlád, vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří…“ zpívá v jedné písni Karel Gott (✝80).

Tohle přání se mu vyplnilo - zpěvák, který 14. července oslaví osmdesátiny, totiž dokázal, že věk je jenom číslo. Jeho kštice sice prokvetla stříbrem a tvář mu brázdí vrásky, ale šarm a vitalitu mu mohou závidět i třicátníci.

Když jsem já byl tenkrát kluk…

Nejúspěšnější český zpěvák všech dob a interpret neuvěřitelných 978 písní se narodil 14. července 1939 v Plzni, vyrůstal ale v Praze. Jak už bývá zvykem, kluci tíhnou víc k mámě, a výjimkou nebyl ani on.

K mamince Marii měl Karel Gott velmi vřelý vztah a ona ho také podporovala ve všech jeho uměleckých aktivitách. S otcem, který pracoval mimo jiné na ministerstvu těžkého strojírenství či jako ředitel závodu Janka Radotín, zpěvák tak dobře nevycházel.

Cestu k němu si našel až v dospělosti a to pak často diskutovali o politice a dalších tématech, která je pálila. Jako malé dítě byl prý Karel fascinován pohřby a s oblibou zíral do otevřených hrobů. Morbidní záliba ho naštěstí brzy pustila.

To musím zvládnout sám…

Karlu Gottovi učaroval v mládí svět barev a toužil se stát malířem. I když měl talent (jak známo, o jeho obrazy je ohromný zájem), na uměleckou průmyslovku ho nevzali. Nakonec se tedy vyučil elektromontérem a začal pracovat v ČKD.

Tehdy se ale rozhodl, že se bude naplno věnovat i své další velké zálibě, a tak se přihlásil ke studiu operního zpěvu na pražské konzervatoři. Začal také spolupracovat s orchestrem jazzového hudebníka a dirigenta Karla Krautgartnera (✝60), se kterým vystupoval v pražských tanečních kavárnách, a absolvoval s ním i své první zahraniční zájezdy.

Ráno jedu dál…

Pilná práce přinesla záhy ovoce. V roce 1963 získal angažmá v divadle Semafor, kde nazpíval svůj první velký hit Oči sněhem zaváté. V roce 1968 začal spolupracovat se skladatelskou legendou Karlem Svobodou (✝68).

Ve svém repertoáru má dnes několik desítek jeho písní, mj. Lady Carneval, Lásku bláznivou, Včelku Máju či Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. V témže roce se Gott zúčastnil hudební soutěže Eurovize, a přestože nevyhrál, získal díky ní ohromnou popularitu i v zahraničí, mj. v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku.

Karel Gott a Charlotte Gottová - Srdce nehasnou

Supraphon

Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat, nicméně na jejich výčet rozsah tohoto článku nestačí. Proto jen velmi stručně: Karel Gott vydal dosud doma i v zahraničí 293 sólových alb a od roku 1965 se prodalo 50 miliónů nosičů jeho desek. Je také držitelem 42 Zlatých a Českých slavíků. Kromě nich má na kontě více než 120 televizních ocenění, 8 zlatých a 1 diamantovou desku.

Když muž se ženou snídá…

Zpěvák měl sice řadu románků a ze dvou z nich dokonce i dvě nemanželské dcery Dominiku (46) a Lucii (31), ale fanynky byly dlouho v klidu. „Jejich“ Karel byl totiž pořád svobodný, a protože se nezdálo, že by na svém staromládenectví hodlal něco měnit, mohly si o něm tiše snít.

Vítr z plachet jim v roce 2008 sebrala Ivana Macháčková (45), která se za něj tajně provdala v Las Vegas. Se zpěvákem se poznala v roce 1998 na předávání cen TýTý a později se dali dohromady. Byla mu také velkou oporou, když v roce 2015 onemocněl rakovinou mízních uzlin.

Gott, který má s Ivanou dcery Charlotte Ellu (13) a Nelly Sofii (11), v jednom rozhovoru přiznal, že rodina je pro něj velkou motivací a doma má konečně „ty pravé“. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků