Marek se těžko zbavuje nálepky Tondy Blaníka.

Marek se těžko zbavuje nálepky Tondy Blaníka. Michaela Feuereislová

Dopadne jako Saxana? Představitel Tondy Blaníka se nálepky kultovní seriálové postavy jen tak nezbaví

Už patnáctou sezónu mohou diváci a fanoušci navštívit o prázdninách Letní scénu Divadla Ungelt na Hradčanech. Mezi herci, kteří se dobrovolně připraví o dva měsíce prázdnin, jsou například Kristýna Frejová, Ladislav Hampl, Václav Vašák a Marek Daniel, tedy protagonisté hry Jak zabít komika.

Celé představení je postavené na stand-up výstupech posledního jmenovaného herce. „Mezi stand-upovým výstupem a hrou Jak zabít komika je velký rozdíl. Jak zabít komika je stále divadelní hra, která má jakýsi vývoj, stand-upové výstupy vtahují diváka do děje a potom také děj hry posunují dál. Takže zase tak svobodné to není, protože se musím vracet ke scénáři. Na zájezdovém představení ve velkém divadle v Českém Krumlově jsme si zkusili, že umíme intimitu malého jeviště Divadla Ungelt přenést do velkého sálu, proto z hraní na Letní scéně nemám vůbec strach,“ nechal se slyšet Daniel na tiskovce, kde byl představen program Letní scény.

Je zbytečné dodávat, že se herec zapsal do povědomí veřejnosti svojí kultovní postavou Tondy Blaníka. Díky této roli se herec dostal do podobné situace jako Petra Černocká se Saxanou. Ptali jsme se, jak ho vnímá publikum při hře Jak zabít komika: „Včera například rušili představení dva opilci. Určitě to nemysleli zle, ale docela mě rozhodili, stálo mě to větší úsilí se po stand-upu vrátit do správného místa ve scénáři. Myslel jsem si, jestli třeba nějak nezafungoval i Tonda Blaník, ale naštěstí se zatím „Ahoj Tondo“ nikdy z hlediště neozvalo. To je dobrá zpráva. Jsem rád, že Tonda teď spí a blaníkovská mánie polevila,” říká Daniel, kterého čeká velmi aktivní léto.

Kromě zmíněných představení odehraje nedaleko, rovněž na Hradčanech, pět představení ve Snu noci svatojánské. Bude mít oblíbený herec čas na dovolenou? „Já to letní hraní mám rád. Je to změna, mám pocit, že herci nejdou vyloženě do práce jako v klasické sezoně. Jinak strávím, jako každoročně, dva týdny na lodi. Mám kapitánské zkoušky už spoustu let a každý rok jezdíme s partou na řeku,” tetelí se Marek Daniel. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků