Zdeněk Řehoř

Zdeněk Řehoř Foto: archiv České televize

Ponížení hajného z Krkonošských pohádek: Zdeněk Řehoř (✝74) dostal kopačky od vdané Jiřiny Švorcové (✝83). A hned dvakrát!

I když filmografie Zdeňka Řehoře (✝74) obsahuje téměř devadesát rolí, známe ho hlavně z televize, například jako roztržitého tatínka Hanáka ze seriálu Taková normální rodinka (1971) nebo bojácného hajného z Krkonošských pohádek (1974).

„Já jsem na Barrandově veden jen v kategorii úředníků, případně farářů. Vždy hraji takové zakřiknuté lidi, kteří sem tam něco špitnou. Mám myslím jeden světový rekord: asi v padesáti případech jsem dělal zkoušky na různé filmy, a ani jednou jsem neuspěl,“ zmínil jednou Zdeněk Řehoř.

Nicméně několik větších příležitostí na stříbrném plátně přece jen dostal, ztvárnil mj. potápěče (a vodníka) Vodičku v komedii Jak utopit dr. Mráčka (1974) či gynekologa Navrátila ve filmu Můj brácha má prima bráchu (1975).

Učitel, který nikdy neučil

Zdeněk Řehoř se narodil 30. srpna 1920 v Jičíně, a přestože vystudoval gymnázium a učitelský ústav, za katedru nikdy neusedl. Nejdřív prodával noviny a pak se jako statista dostal do pražského divadla E. F. Buriana. To ho inspirovalo k tomu, aby se začal vzdělávat i herecky.

Netrvalo dlouho a stal se profesionálním hercem. Vystřídal několik angažmá a v roce 1950 se dostal do Divadla na Vinohradech, kde působil až do své smrti.

Poklidný život filatelisty a pejskaře

Na divadelních prknech vynikal zejména v historických rolích. Publikum ho mělo rádo kvůli jeho civilnímu projevu a divačkám imponoval i jeho plachý úsměv a sympatická tvář. Navíc o něm nikdy nekolovaly žádné drby a jeho život neprovázely žádné skandály.

Měl také velmi všední zájmy: sbíral známky, chodil na filatelistické burzy, měl rád pejsky, byl zaníceným chalupářem a bavilo ho rybaření. Poprvé se oženil v roce 1953 s herečkou Věrou Krpálkovou (✝63), která byla o čtrnáct let mladší, ale po dvou letech se rozvedli. O šest let později se oženil s podruhé. S manželkou Janou Semrádovou vlastní děti mít nemohli, a tak si časem adoptovali dceru Žandu.

Když se láska změní v nenávist

Plachý herec měl přesto svou „třináctou komnatu“. Jednu dobu byl vášnivě zamilovaný do vdané kolegyně Jiřiny Švorcové (✝83), se kterou hrál ve Vinohradském divadle. Vztah bral natolik vážně, že si ji chtěl vzít a začal ji přemlouvat, aby se kvůli němu rozvedla.

Ona se sice svěřila svému manželovi, ale nakonec nechala vztah s Řehořem vyšumět. Odkopnutý milenec byl doslova zdrcený, a když se pak Švorcová přece jen rozvedla – ovšem kvůli kolegovi Jiřímu Valovi (✝76) - začal ji nenávidět až za hrob.

Kopačky dostal i v seriálu

Toho využil scenárista Jaroslav Dietl (✝56), který Švorcovou moc nemusel, a nechal oba znesvářené protagonisty obsadit do svého seriálu Žena za pultem (1977). Nepříjemná atmosféra a napětí mezi bývalými milenci se prý daly krájet - už proto, že v seriálu dostala Řehořova postava od hlavní hrdinky ztvárněné Švorcovou další kopačky.

Nicméně, nešťastná láska k této kolegyni byla zřejmě jediným tajemstvím, které herec před veřejností skrýval. Sympatický herec z tohoto světa odešel stejně tiše a nenápadně, jako po celý život žil. Zemřel 8. listopadu 1994.

Zdeňka Řehoře můžete vidět 6. června na ČT1 ve filmu Jaroslava Dudka Lůžko. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků