Cholesterol: Známý strašák, víte ale, jak funguje?

Naše tělo si cholesterol dokáže vyrobit samo, pomáhá nám při zpracování tuků z potravy a syntéze vitaminu D nebo některých hormonů. Většinu cholesterolu přijímáme v potravě. Problematika cholesterolu a krevních tuků obecně je poměrně složitá, ale je dobré mít v ní alespoň základní přehled.
Alphega lékárny se dlouhodobě věnují odbornému poradenství

Alphega lékárny se dlouhodobě věnují odbornému poradenství Foto: Alphega lékárna

Obecně platí, že HDL je „hodný cholesterol“ a LDL a VLDL jsou „zlé cholesteroly“. Potřebujeme všechny uvedené typy cholesterolu, ale pokud máme „hodného cholesterolu“ málo, je to stejně špatné, jako když máme moc toho „zlého“. A nejhorší kombinace je, když se to u nás sejde obojí naráz.

Dochází pak k tomu, že naše tělo není schopné přebytečný cholesterol vyloučit. Ten, spolu s dalšími tuky, koluje v krevním oběhu a začne se ukládat na stěny našich cév. V důsledku ukládaní těchto tukových látek dochází k zúžení stěny tepny, snížení její pružnosti a tím se může omezit průtok krve. Můžeme si to představit jako starou zanesenou zahradní hadici, která je místy zpuchřelá tak, že do ní nelze pustit vodu, aby nepopraskala.

Co tedy dělat, zjistíte-li, že máte vyšší hladinu cholesterolu?

Základem je upravit životosprávu, přestat kouřit a stravovat se pestře a vyváženě. Pokud vám lékař předepíše léky ovlivňující hladinu cholesterolu v krvi, užívejte je v souladu s jeho doporučením. Nezanedbejte léčbu dalších nemocí, které mohou velmi negativně ovlivnit stav vašich cév, jedná se zejména o cukrovku, vysoký krevní, onemocnění štítné žlázy a některé nemoci ledvin. Nesnažte se ani rychle a drasticky zhubnout.

Přístroj agedio B900 měřicí cévní věk

FOTO: Alphega lékárna

Chcete si ověřit, v jakém stavu vaše cévy v současné době jsou? Nechte si v lékárnách změřit cévní věk. Měření je podobné měření krevního tlaku – je jednoduché, bezbolestné a trvá přibližně 10 minut. Výsledky se dozvíte ihned, přičemž lékárníci s vámi zdravotní stav zkonzultují a doporučí další postup.

Seznam Alphega lékáren, ve kterých měření probíhá, naleznete zde. 


Časová osa článků