Rozdíl mezi kašlem a plicní nemocí vám může zachránit život

Občasnou dušnost nebo záchvat kašle často přejdeme, nejedná se přece o nich vážného. Omyl! Tyto nenápadné příznaky v České republice každoročně stojí život více než 1 700 lidí. Jak je to možné?
Zajímat se o stav svých plic je zásadním krokem ke zdraví

Zajímat se o stav svých plic je zásadním krokem ke zdraví

Kašel je důsledkem kouření, za zadýchávání může špatná kondice. To jsou slova, kterými sami sebe přesvědčujeme, že jsme vlastně v pořádku. Se zdánlivými banalitami lékaře nenavštívíme, přitom se může jednat o náznaky hned několika plicních chorob. Včasným odhalením a léčbou lze průběh nemocí sice zpomalit, zdravé plíce vám však nikdo nevrátí.

Jedním z nejzávažnějších plicních onemocnění je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a až 450 tisíc Čechů vůbec neví, že u nich nemoc propukla. CHOPN nenávratně postihuje dolní cesty dýchací. Tuto obstrukci, tedy ucpávání dýchacích cest, způsobuje chronický zánět průdušek nebo plicní rozedma. Nejenom CHOPN, ale také plicní otoky, embolie a neléčené astma závažně ohrožují zdraví a funkčnost plic.

V ČR plicní onemocnění trápí přes 800 tisíc obyvatel. Reálný počet lidí, které problémy s plícemi ohrožují na životě, je ale vyšší. Vedle kouření může plicní choroby podpořit především pobyt v prašném prostředí a vdechování průmyslových a automobilových zplodin.

Máte pochybnosti o zdraví svých plic? Nechte si je zkontrolovat, plíce máme jenom jedny. Dnešní zdravotnictví nabízí velmi rychlá screeningová vyšetření, která se provádějí v lékárnách. Měření je velmi jednoduché a rychlé. Během pouhých 10 minut se můžete dozvědět, jestli za vaše zadýchávání může CHOPN, nebo málo fyzické aktivity. Výsledky s vámi navíc ihned zkonzultuje speciálně proškolený lékárník a v případě potřeby vám doporučí vhodná opatření.

Seznam Alphega lékáren, ve kterých měření probíhá, naleznete zde.

Měření plicního věku je jednoduché, bezbolestné a trvá asi 10 minut. 


Časová osa článků