Petr Jákl dotočil velkofilm Jan Žižka.

Petr Jákl dotočil velkofilm Jan Žižka. Foto: Stanislav Honzík

Hollywoodské hvězdy se potkávaly s českými filmovými esy. Jak zvládl Petr Jákl ukočírovat tolik profíků najednou?

Největší a bez nadsázky životní projekt má za sebou Petr Jákl. Po necelých třech měsících intenzivního a náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka velkofilmu Jan Žižka. Ten je přímo nabitý celosvětově uznávanými hereckými hvězdami, jakými jsou Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Matthew Goode či William Moseley.

„Je pro mě neuvěřitelné, že mi všechny ty hvězdy na film kývly a že jsem je mohl režírovat. Samozřejmě jsem se dostal i do situací, kdy herci měli na něco jiný názor a musel jsem je pak nasměrovat tam, kde to bylo pro film nejlepší. Ale pracovalo se mi s nimi hrozně dobře, naslouchali mi, o všem jsme si povídali, a nakonec jsme všichni šli jedním směrem,“ vysvětlil s nadšením Jákl, který je jako hrdý Čech nadšený i z obsazení významnými českými herci, Karlem Rodenem, Ondřejem Vetchým, Janem Budařem či Markem Vašutem.

Točilo se na mnoha lokacích ve středních, severních a jižních Čechách, ale i v Praze na Karlově mostě. „Dobové scény se odehrávají na Křivoklátě, Točníku, Kokoříně i Zvíkově a jeho okolí. Svoje nezastupitelné místo má i Karlův most, kolem kterého bylo postavené středověké město. Je tady ale i spousta jiných krásných míst a lesů, kde natáčíme. Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde a propojit to s historií,“ dodal režisér, pro kterého bylo toto natáčení zatím tím nejnáročnějším. V rámci projektu totiž fungoval také jako producent a scenárista.

Od první myšlenky k první klapce se prokousával dlouhých osm let. A nebylo to vůbec jednoduché. Ne všechno totiž vycházelo podle původních představ a plánů, což samozřejmě přináší hodně stresu. V takových chvílích je producentovi největší oporou jeho manželka Romana. „Neustále mi připomíná, že všechno je vždy tak, jak to má být, a že to zdánlivě negativní nakonec přinese něco lepšího. A to je něco, co mně hrozně moc pomohlo, abych za ta léta dotáhl film až tam, kde teď je,“ vysvětlil Petr Jákl. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků