Veronika žilková s dcerou Kordulkou.

Veronika žilková s dcerou Kordulkou. Michaela Feuereislová

Veronika Žilková začala režírovat. A po hercích už hází boty

Herečka Veronika Žilková (57) se pustila do divadelní režie. V rámci výuky na Pražské konzervatoři, kde od loňského září přednáší, nacvičuje se žáky třetího ročníku představení Babi, povídej. A celým představením bude provázet její dcerka Kordulka.

A přesto, že Žilková své žáky režíruje, ona sama se za režisérku nepovažuje."Já to nazývám pedagogickou prací se studenty. Nejsem zlá, ale jak jsem přísná matka, musím být i přísný pedagog. Třeba když chcete, aby se někdo něco naučil, a budete mu říkat, že stačí to, co umí, nic se nenaučí. Když mu ale budete říkat, že to co umí, je málo, bude ho to motivovat, aby se překonával,“ myslí si herečka, která se přiznala, že je na své studenty i dcerku v rámci příprav představení ostrá jak břitva.

„Jsem dost přísná. Zatím po Kordulce a ostatních studentech házím boty. A to, když jim vypadne text,“ svěřila se Žilková. Herečka také prozradila, proč s celým projektem studentského představení začala. Podle svých slov by ráda vychovala mladé diváky, kteří by chodili víc do divadla.

„Letos slaví Pražská konzervatoř dvousté narozeniny. Je to nejstarší umělecká škola v Evropě, kam chodil například Karel Gott (80), Lucie Vondráčková (39) a všichni slavní herci. Kdysi tam Alois Jirásek dokonce učil češtinu. A nyní otevíráme školní divadlo a koncertní sál, které jsou v budově školy na rejdišti. Divadlo se tudíž bude jmenovat Na Rejdišti. A abychom si vychovali mladé diváky, připravujeme jedno sobotní odpolední představení pro děti. Nacvičuju se svými žáky představení Babi, povídej podle pohádek Karla Jaromíra Erbena. Ty pohádky se odehrávají v hlavičce malé holčičky a tu holčičku hraje právě Kordulka. Nejde o protekci, ale žádné jiné dítě zadarmo po ruce zrovna nebylo,“ osvětlila situaci kolem začínající herecké kariéry malé Kordulky Žilková.

Dalším slavným jménem představení Babi, povídej, které bude mít premiéru 26.3. v divadle Na Rejdišti, bude dcera českého herce Václava Vosky Eva Vosková. Ta ztvární roli Kordulky babičky. 

Karen Mchitarjan


Časová osa článků