Miloš Forman s manželkou, Michaelem Douglasem a jeho ženou Catherine Zetou-Jones (zleva).

Miloš Forman s manželkou, Michaelem Douglasem a jeho ženou Catherine Zetou-Jones (zleva). Profimedia.cz

Hollywood oplakává Miloše Formana (✝86): Takhle dojemně na něj vzpomínají americké hvězdy

Smrt legendárního režiséra Miloše Formana (✝86) zasáhla nejen jeho rodnou Českou republiku, kde natočil své první filmy, ale také USA, kde našel druhý domov. Oscarový režisér svou povahou okouzlil řadu filmových hvězd.

„Miloš byl jedním z mých hrdinů ze světa umění. A to nejen proto, že byl skvělý režisér, ale také kvůli jeho přesvědčení o tom, že člověk může zvítězit nad útlakem, a v boji za lepší společnost,“ napsal o české legendě herec Edward Norton, který si zahrál ve filmu Lid versus Larry Flynt. Formana poté na oplátku obsadil do svého režisérského počinu Rabín, kněz a krásná blondýna.

Dojemně na Formana vzpomíná vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love (58), které dal hereckou šanci v době, kdy byla kvůli drogové závislosti odepsaná. „Miloši, naplňoval jsi moji představu o tom, jak má vypadat skutečný muž,“ vzdala hold Formanovi a dodala, že ji pomohl překonat těžké období. Dělat dobré filmy je zábava, pro něj to byla radost. Cítila jsem od něj obrovskou podporu. Poprvé se ke mně někdo choval jako k princezně,“ napsala na Instagramu Courtney, která si zahrála v jeho filmech Lid versus Larry Flynt a Muž na Měsíci.

„Miloš byl mistrem svého řemesla. Když jste přišli na natáčení nebo do restaurace, začal s českým přízvukem volat vaše jméno a vzal vás do náruče. Přišli jsme o skvělého filmaře a člověka,“ zavzpomínal představitel Larryho Flynta Woody Harrelson.

Ke vzpomínkám se přidal i Michael Douglas (78), který produkoval Přelet nad kukaččím hnízdem. „Ztratili jsme jednoho z největších režisérů v dějinách filmu. Měl jsem tu čest s ním spolupracovat a cením si všeho, co mě naučil,“ uvedl herec.

„Opustila nás další výjimečná osobnost. Miloš Forman byl silný a srdečný muž. Bylo mi ctí s ním natáčet,“ uctil českého režiséra Jim Carrey (61), který si zahrál v Muži na Měsíci.

O významu Formana pro Hollywood svědčí i vyjádření Americké filmové akademie: „Filmy Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus získaly Oscary mimo jiné i za nejlepší režii. Byl mistrovským vypravěčem naší doby. Jeho dílo bude inspirovat další generace. Pane Formane, budete nám chybět.“ 

Adam Chromý , Super.cz


Časová osa článků