Manufaktura ZENITH představuje budoucnost švýcarského hodinářství

Vyhlášená švýcarská manufaktura ZENITH nedávno představila zbrusu nový strojek EL PRIMERO 21, který pokořil neuvěřitelnou hodinářskou metu. Integrovaný chronograf tohoto mechanického strojku dokáže měřit čas s přesností na 1/100 vteřiny.
Zenith - Defy - El Primero 21

Zenith - Defy - El Primero 21

Mechanické hodinkové strojky obvykle pracují s frekvencí 2 až 4 HZ a pokud jsou vybaveny chronografem, jsou tak schopné změřit časové úseky s přesností maximálně 1/8 vteřiny. ZENITH jako specialista na hodinářské komplikace nyní dokázal, že je možné dosáhnout mnohem více. Pokoření hranice 1/100 vteřiny je pro tradiční hodinářství velká výzva vyžadující zcela nový přístup z hlediska technologie a materiálů.

Srdcem každých mechanických hodinek odměřujícím tu správnou frekvenci daného strojku je pružinový oscilátor, který spolu s krokovým kolem a kotvou tvoří tradiční švýcarský krok. Pro dosažení dané přesnosti měření je nutné, aby toto mechanicky poháněné ústrojí vykonalo 100 pohybů za jedinou vteřinu. Z toho je patrné, že strojek pracující na tak vysoké frekvenci je extrémně namáhaný a dlouhá životnost by byla při konvenčním řešení prakticky předem vyloučena. Experti firmy ZENITH proto zvolili následující elegantní řešení tohoto problému.

Jejich kalibr EL PRIMERO 21 v podstatě spojil 2 nezávisle pracující mechanické strojky. První, zobrazující běžný čas, pracuje na frekvenci 5 HZ, je vybaven automatickým nátahem a získává tak energii z přirozeného lidského pohybu, a to s rezervou chodu minimálně 50 hodin. Druhý strojek s frekvencí 50 HZ má klasický ruční nátah korunkou a pracuje pouze při spuštění stopek. O stavu natažení uživatele informuje ručka v horní části číselníku.

Zenith - El Primero 9004

Kompletní strojek tvoří 203 součástek, 53 rubínových uložení hřídelí a nechybí nejnovější materiály jako extrémně odolný a antimagnetický křemík, použitý na kroková kola a kotvy. Každý jednotlivý strojek je před montáží do hodinek odeslán na 15denní testování do švýcarského chronometrického institutu, kde získá prestižní označení CERTIFIED CHRONOMETER.

Zenith - Defy - El Primero 21 - Brushed - Titanium

Výjimečný strojek si zaslouží patřičné místo, a proto je montován do zcela nového pouzdra s průměrem 44 mm, které bylo vyvinuto pro řadu DEFY. Vedle skeletonové verze odhalující celou krásu strojku EL PRIMERO je v nabídce také klasické provedení číselníku. Z materiálů pouzdra je na výběr excelentně zpracovaný leštěný a matovaný titan, černá keramika, nebo 18K zlato. Řemínek je čistý kaučukový nebo pošitý pravou krokodýlí kůží. K dispozici jsou také titanové nebo keramické článkové náramky.

Zenith - Defy- El Primero 21 Rose Gold

Krásné hodinky ZENITH DEFY má ve své nabídce firma KLENOTY PROVAZNÍK, autorizovaný prodejce značky ZENITH.


Časová osa článků