Jiří Menzel ve filmu Tlumočník

K osmdesátinám dostane zahraniční filmařskou cenu: Zda ji Jiří Menzel převezme osobně, je ve hvězdách

U příležitosti životního jubilea režiséra Jiřího Menzela (✝82) je na prestižní festivalu Berlinale naplánováno nejen uvedení snímku Tlumočník, v němž si naposledy zahrál. Menzel bude zároveň 23. února oceněn za mimořádný přínos světovému filmu cenou Berlinale Camera.

Tato cena se uděluje od roku 1986 a jejími laureáty se v minulých letech staly osobnosti světového filmu – herec a režisér Clint Eastwood, režiséři Sydney Pollack, Richard Linklater či Claude Chabrol, herci Jodie Foster, Isabella Rossellini, Daniel Day-Lewis, Geoffrey Rush nebo Gina Lollobrigida a řada dalších. Zda by si ji mohl Menzel převzít osobně, je zatím ve hvězdách. Stále je hospitalizován v pražské vojenské nemocnici.

Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně se uskuteční také světová premiéra nového filmu Martina Šulíka Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli. Film bude uveden v hlavním programu, sekci Berlinale Special, která představuje mimořádné kinematografické počiny či pocty světovým filmařským osobnostem.

Tlumočník je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady absurdní situace, díky níž a možná navzdory níž, se vydají hledat pravdu o vlastní minulosti. Na společné pouti nechybějí bizarní setkání, humorné situace, ale i poznání minulosti a současnosti, které nebude vždy příjemné.

Vedle Jiřího Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol, zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek, držitel ceny Felix pro nejlepšího evropského herce roku 2016 v komedii Toni Erdmann, snímku nominovaném na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Představí se i Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či známá slovenská internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Film Tlumočník byl ještě před světovou premiérou zakoupen do mezinárodní distribuce, kromě koprodukčních zemí Česka, Slovenska a Rakouska bude uveden v kinech zemí Beneluxu, Řecka nebo Číny. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků