Zdeněk Barták přišel o tatínka.

Zdeněk Barták přišel o tatínka. Michaela Feuereislová

Známý český skladatel přišel o tatínka: Hudební bard (✝89) byl vzorem pro další generace

Skladatel Zdeněk Barták, jeho syn Daniel i celá rodina, i ta velká, hudební, jsou v slzách. V požehnaném věku nedožitých devadesáti let skonal legendární kapelník a dlouholetý rozhlasový hudební redaktor a muzikant Zdeněk Barták starší.

"Všem přátelům, kamarádům a známým s bolestí v srdci musím oznámit, že dnes v noci zemřel můj tatínek. Myslete na něj vždy v dobrém. Měl Vás rád," oznámil úmrtí Zdeněk Barták mladší, jenž šel v tatínkových hudebních stopách, stejně tak i jeho syn Daniel. Soustrast celé rodině vyjádřila řada kamarádů a kolegů z branže.

Zdeněk Barták studoval hru na hoboj a dirigování a skladbu na pražské konzervatoři. V roce 1949 získal první angažmá v nedělních kabaretech v Lucerně a začal koncertovat po republice i v zahraničí. Orchestrem Zdeňka Bartáka prošla plejáda výjimečných instrumentalistů či posléze známých dirigentů jako Libor Pešek a Václav Hybš, nebo zpěváků jako Richard Adam, Petra Černocká, Yvetta Simonová, Milan Chladil, Jiří Štědroň nebo Naďa Urbánková.

"V osobnosti Zdeňka Bartáka odešla jedna z posledních velkých hudebních osobností a současně legend, které výrazným způsobem formovaly a definovaly tvář naší moderní populární hudby," uvedl v nekrologu Miloš Skalka. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků