Číňané cvičí 10 000 holubů pro případ velkého výpadku komunikací

Velení čínské armády rozhodlo, že by do speciálního výcviku mělo nastoupit 10 000 poštovních holubů. Měli by sloužit jako kurýři v případě rozsáhlého výpadku jiných komunikačních prostředků.

Čínská centrální televize (CCTV) oznámila, že armáda začala s náborem opeřených rekrutů. Jejich speciální výcvik se prý odehrává ve městě ve střední Číně, ale přesnou polohu armáda kvůli utajení neurčila.

Ptačí armáda by nastoupila v případě hromadného výpadku běžné komunikace. Vlasti však budou sloužit i jako poslové mezi vojenskými posádkami na dlouhých čínských hranicích.

"V moderní válce je holub naprosto nepostradatelný," tvrdil reportérům CCTV expert na letectvo Chung Čcheng. Důstojník Čchun-tchao Čchen, pod jehož velením budou opeřenci sloužit, prohlásil, že "ptáci jsou nejpraktičtějším a nejefektivnějším způsobem komunikace na krátké a středně dlouhé vzdálenosti v případě elektromagnetických interferencí či kolapsu v signalizačním systému".

Holubi slouží v čínské armádě již od 50. let 20. století. Většinou však tvořili hejna čítající maximálně několik stovek jednotlivců. 

Dagmar Plecháčová


Časová osa článků