Spector už kroutí osmý rok.

Spector už kroutí osmý rok. Profimedia.cz

Slavný producent The Beatles nebo Tiny Turner sedí už osm let za vraždu. Jak ho kriminál změnil?

12. srpna 2017 18:58

V hudebním světě byl pojmem. Phil Spector sice pocházel z chudinské čtvrti Bronx v New Yorku, velmi brzy se ale stal úspěšným podnikatelem na hudebním trhu. Až tak moc, že jej v roce 1989 uvedli do Rockové síně slávy.

Zprvu se zaměřoval téměř výhradně na dívčí kapely. Do jeho stáje patřily i třeba holky z The Crystals, ale také Tina Turner. Postupem času, když se jeho vliv na hudební scéně dostatečně upevnil, odvážil se i producentských počinů, jako bylo album End of the Century úspěšných punkáčů Ramones. Jeho asi největším byznysem, rozhodně nejprestižnějším, bylo album Let It Be britských The Beatles a sólová deska Johna Lennona Imagine.

Spector byl ale podivín a excentrik, který se často choval násilně k ženám. Jeho eskapády vyvrcholily smrtí krásné plavovlasé herečky Lany Clarkson, z níž byl obviněn, a za její vraždu také nakonec odsouzen k 19 letům vězení. Případ tehdy vzbudil ohromnou mediální pozornost, protože Spector byl na vrcholu své slávy a byl nesmírně vlivný a bohatý.

Producent, vyzbrojen armádou špičkových právníků, se tehdy u soudu snažil prokázat, že šlo o sebevraždu, resp. nešťastnou náhodu. Než se porota konečně dokázala shodnout na verdiktu, od vraždy uběhlo šest let. „Když je podrážděný, vždy dělá to samé - sáhne po zbrani. Každý takový případ podobného incidentu jen svědčí o tom, že pan Spector projevuje vědomé pohrdání lidským životem,“ citoval před vynesením verdiktu britský server Telegraph prokurátora Truca Do.

Dnes si Spector 'kroutí' už osmý rok. A vy si můžete prohlédnout, jak jej vězení pomalu proměňuje v čase. 

Milan Kolář , Super.cz


Časová osa článků