Jeanne Moreau jako svůdná Mata Hari

Jeanne Moreau jako svůdná Mata Hari Profimedia.cz

Francouzská kinematografie přišla o ikonickou herečku (✝89): Takhle to slavné krásce slušelo v odvážných scénách

Herečka Jeanne Moreau zazářila na stříbrném plátně už v 50. letech minulého století. Její životní pouť skončila před dovršením devadesátin, jež by oslavila v lednu.

Zesnulá herečka po sobě zanechala bohatou filmografii, v níž figuruje spousta děl, která se zapsala do dějin. Jeanne Moreau byla na vrcholu kariéry v 60. letech, kdy spolupracovala s nejrenomovanějšími režiséry. Atraktivní brunetku obsadil Michelangelo Antonioni, Luis Buñuel i Francois Truffaut. Orson Welles ji dokonce označil za nejlepší herečku celého světa.

Jeanne Moreau natočila přes stovku filmů. Poslední z nich s názvem Le talent de mes amis měl premiéru před dvěma lety. Slavná Francouzka na sebe nejvíce upozornila rolemi v zásadních kinematografických počinech jako Deník komorné, Nikdo mne nemá rád či Jules a Jim.

Pánské publikum zaujala filmem Mata Hari, v němž ukázala ňadra pod průsvitnou látkou. Provokativním kostýmům se Jeanne Moreau nebránila stejně jako nahotě. Ve snímku Eva (1962) se předvedla nahá ve vaně a odvahu prokázala i o 12 let později v Buzících, kdy už měla na krku padesátku. 

Adam Chromý , Super.cz


Časová osa článků