Jakub Prachař jako čert

Jakub Prachař jako čert Foto: archiv Falcon

Agáta má doma ďábla: Jakub Prachař si zahraje čerta v nové pohádce

Režisér Zdeněk Troška (68) se vrací ke svému oblíbenému pohádkovému žánru. Od 23. května začíná natáčet novou pohádku Čertoviny. Nebudou tam chybět čerti, princeznu ale tentokrát nenajdeme.

„Pan režisér oslavuje 18. května narozeniny, a protože víme, že práce na pohádkách je pro něj největším dárkem, dali jsme mu začátek natáčení vlastně k narozeninám,“ říká producentka Dana Voláková. První scény zavedou štáb i režiséra přímo do pekla, které se bude točit v zábavním parku Čertovina nedaleko Hlinska.

Hlavními hrdiny pohádky jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají.

Hlavních rolích pekelníků, kteří se vydají do lidského světa, se zhostí Jakub Prachař (38) a Dominick Benedikt. Zatímco Jakub Prachař má za sebou již několik pohádkových rolí, u Dominicka Benedikta, kterého diváci mohou v současnosti vidět v Divadle na Vinohradech v představení Moliérovy hra Škola žen, půjde o filmovou premiéru. „Toho stačí jenom trochu umazat a máme krásného čertíka,“ liboval si Zdeněk Troška, když kudrnatý mladík dorazil na kostýmní zkoušky.

Zdeněk Troška se k čertům vrací již poněkolikáté - ať to byly pohádky Z pekla štěstí, Čertova nevěsta či milovaný čert z Princezny ze mlejna. A přestože peklo je synonymem pro zlo, čerti v českých pohádkách bývají spíše dobráčtí. Jací budou ti v nové pohádce?

„Pokračuji v podobě českého pekla a i čerta, které známe z pohádek Jana Drdy, Josefa Lady a dalších našich spisovatelů,“ říká klasik české filmové pohádky Zdeněk Troška. „Český čert je spíš nešikovný trumbera než zákeřný škodič, rád by se bratříčkoval s člověkem, a pokud mu něco provede, je to spíš úsměvná čertovina než zlomyslnost. Takže opět uvidíme čertiska, nad jejichž snažením dostat hříšné duše do pekla se budeme usmívat,“ dodal.

Pekelné osazenstvo doplní ve filmu Karel Dobrý v roli Lucifera. Dívku Haničku hraje Sara Sandeva, jejího milého Jana mladý herec Richard Jaroslav Müller, sedláka Oldřich Navrátil, statkáře Kopyta Jaromír Nosek (43), selku Andrea Hoffmannová. V dalších rolích uvidíme Davida Gránského (29), Janu Bernáškovou a Radka Holuba.

Natáčení bude probíhat od konce května do konce června. Kromě Čertoviny se bude točit ve skanzenech Třebíz a Přerov, na tvrzi v Drslavicích a v malebných vesničkách v Jižních Čechách. V kinech film uvidíme od ledna příštího roku. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků