Jitka Němcová po prezentaci svého nového filmu.

Jitka Němcová po prezentaci svého nového filmu. Foto: hermina.cz

Vdova po stoletém režisérovi promluvila: Mám ještě doma Vávrovu šunku od Klause

24. září 2011 9:50

Režisérka Jitka Němcová se od smrti svého manžela nevyhýbá společnosti. Vdova po stoletém Otakaru Vávrovi představovala svůj nový film, který byl nominován na filmové ceny Grand prix Europe v Berlíně.

"Mám snad sedět doma? Vávra by byl nejšťastnější, kdyby viděl, že jsem s filmem a mezi lidmi. Byl filmař a všechno, co jsem měla od něj, jsem do filmu dala," řekla Super.cz Němcová. "Takhle je pořád se mnou, je to propojené," dodala. "Říkal, že jsme takoví koně a máme to v sobě. Musíme běžet a dělat," dodala.

Nehraje si ani na to, že by památku manžela uctívala v černém oblečení. A nepřála si ani velký pohřeb, který proběhl v pátek v pražském motolském krematoriu  jen kruhu nejbližší rodiny. "Dělala jsem jeho sté narozeniny. Tam bylo lidí až dost a ještě si to užil. Dodneška mám doma v lednici šunku, kterou dostal od pana prezidenta Klause. Ani jsme si ji nestihli nakrojit," prozradila. "Při rozloučení s ním už jsem chtěla být sama," dodala.

Podle ní by si její zesnulý manžel přál hlavně to, aby žila dál a pokračovala v práci. "A tak to dělám. S Lenkou Procházkovou dopilováváme scénář, na kterém jsme začaly pracovat asi před deseti lety. Ten film se bude jmenovat numero. Je o dvou klucích, kámoších, mezi jednou holkou. A je to docela hezké téma," uzavřela.

Fanoušci, kolegové či studenti ale o oficiální pietní rozloučení nepřijdou. Proběhne 6. října od 14 hodin na FAMU, kde Otakar Vávra vyučoval. 

Saša Šeflová , Super.cz