Jiří Štěpnička

Jiří Štěpnička Foto: archiv FTV Prima

Lékaře hrál v Básnících i Cestách domů: Tenhle populární herec se do doktorského pláště oblékne i v novém seriálu

Herec Jiří Štěpnička (69) už počtvrté ve své herecké kariéře oblékne doktorský plášť. Coby primář Jiří Bojan si zahraje v novém seriálu z lékařského prostředí Modrý kód.

S rolemi lékařů začínal Štěpnička ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze, v Ordinaci v růžové zahradě šéfoval jako primář na anesteziologii, v primáckém seriálu Cesty domů byl pak primářem kardiochirurgického oddělení.

Jeho aktuální postava Jiří Bojan vede tým špičkových lékařů na urgentu. „Primář Bojan si nad rámec své profese udělal atestaci z psychologie, aby na svém postu dobře obstál. Je dost nekompromisní, ale zároveň dokáže rozlišovat, co je dobré a co špatné. A to je, myslím, pro vedoucího pracovníka velmi důležitá základna,“ říká o své nové roli Jiří Štěpnička.

K lékařské profesi má známý herec blízko i v soukromí. Jak sám říká, „odkojen“ je profesorem Hněvkovským, kolem sebe má čtyři nemocniční sestry a lékařem je také jeho syn. Po nemocnicích, stejně jako většina lidí, ale chodit netouží, nemocný prý ani moc nebývá. Na jeden nemocniční pobyt ovšem nezapomene.

„Když mi bylo osm, poležel jsem si se zánětem mozkových blan půl roku v nemocnici. Ale pak to mělo výhodu, že jsem chodil do školy jen na dvacet minut, což mi spolužáci záviděli. A váže se k tomu jedno podezření – že jsem si tu nemoc přivodil sám. Tenkrát jsem neměl hotový úkol do školy, měl jsem z toho stresovou situaci a vsugeroval si, že budu nemocný. A způsobil jsem si infekční zánět mozkových blan. Naštěstí to byla infekční forma, po které nejsou následky, jako třeba ztráta paměti,“ směje se dnes při vzpomínce z dětství. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků