Šéf nutil podřízeného nosit ceduli „zloděj“

Neobvyklý případ řešil před nedávnem soud v anglickém Essexu. Nadřízený Simon Cremer měl údajně zahanbit svého zaměstnance tím, že jej donutil nosit na krku ceduli s nápisem „zloděj“. Pro zpravodajský server Sky News uvedl, že je nyní nucen prodat svůj dům, aby mohl zaplatit náhradu škody za způsobenou psychickou újmu bývalému pracovníkovi.

Šestačtyřicetiletý Cremer, který ve východoanglickém městě Essex podniká ve firmě s podlahovinami, musí vyplatit někdejšímu zaměstnanci Marku Gilbertovi vyrovnání za zostuzení, které mu svým jednáním způsobil. Náklady se celkově i za soudní výlohy vyšplhaly v přepočtu na více než 970 tisíc korun.

Celá událost se odehrála v roce 2008, kdy Cremer nechal jít po ulici čtyřicetiletého Gilberta s cedulí, kde stálo velkým písmem napsáno „ZLODĚJ“ a pod tím ještě „Ukradl jsem 845 liber. Jsem na cestě na policejní stanici.“

„Bylo to něco, co jsem chtěl udělat, ponížit ho. Myslím, že to bylo spravedlivé zacházení vzhledem k tomu, že policie jednala tak opatrně. Podle mě to bylo správné řešení. Necítím žádný pocit viny za to, co jsem udělal,“ řekl majitel firmy reportérům Sky News.

Gilbert byl zatčen policií pro podezření z krádeže, ale později přistoupil na dohodu v podobě vyplacení kauce. Zakrátko poté však obvinil svého bývalého nadřízeného z utrpěného stresu, ponížení a traumatu během celého incidentu. Dvojice se později dohodla na mimosoudním vyrovnání, jenže to spolu se zaplacením všech výloh činí téměř milión korun.

„Když jsem se dozvěděl, že mě chce pan Gilbert žalovat, byl jsem v šoku. Chtěl jsem proti tomu bojovat, ale bylo mi řečeno, že by bylo levnější to urovnat mimosoudně. Jsem zklamaný a znechucený takovým právním systémem. Teď bych se musel vzdát svého domu, abych to vůbec mohl zaplatit. Ten muž mě okradl a já teď musím prodávat dům,“ dodal nechápavě Simon Cremer. 

Dagmar Plecháčová


Časová osa článků