Zaru Hartshorn trápí, že nákladná operace neměla žádoucí efekt.

Zaru Hartshorn trápí, že nákladná operace neměla žádoucí efekt. Profimedia.cz

Kvůli vzácné nemoci, kdy ve dvaceti vypadá na padesát, utratila 800 tisíc. A už zase stárne

Před čtyřmi lety absolvovala dnes dvacetiletá Britka Zara Hartshorn společně s maminkou Tracey Gibson (43) v USA lifting obličeje a další zákroky za v přepočtu téměř 1,6 miliónu korun. Obě totiž trpí vzácným genetickým onemocněním zvaným lipodystrofie, kvůli němuž vypadají mnohem starší, než ve skutečnosti jsou. Počáteční nadšení z výsledku ale vystřídalo zklamání, jejich pokožka už opět postrádá elasticitu a Zara se trápí, že po pár letech je vše stejné jako před zákrokem. Promluvila o tom v televizním pořadu.

Zmiňovanou poruchou rozložení tukové tkáně trpí zhruba třicet lidí v celé Velké Británii. Po Tracey nemoc zdědila nejen Zara, ale i její sestra Jolene, vyhnula se tak pouze jediné sestře Chloe. Podle Zary z Rotherhamu v South Yorkshire se celé dětství potýkala s nadávkami od spolužáků, měla přezdívku babička či opice a lidé si ji už od dvanácti let pletli se ženou ve středním věku.

Zákroky, provedené v USA, slibovaly poměrně trvalé účinky, Zara si dokonce našla i lásku a konečně se cítila šťastná, jenže už po čtyřech letech je vše při starém. Lékaři totiž mladé ženě diagnostikovali ještě závažnější onemocnění cutix laxa - v latině znamenající volná kůže. Jedná se o chorobné postižení pokožky, která rychle ztrácí svou elasticitu. Někdy mohou být postiženy i vnitřní orgány nebo mohou nastat cévní komplikace. Dlouhodobý efekt zákroku je v tomto případě u pacientů bohužel velmi slabý. 

Dagmar Plecháčová , Super.cz


Časová osa článků