Otakar Vávra má i ve sta letech stále chuť na pivo.

Otakar Vávra má i ve sta letech stále chuť na pivo. Michaela Feuereislová

Otakar Vávra oslavil sté narozeniny ohňostrojem za sto tisíc

Nestor české kinematografie režisér Otakar Vávra oslavil v pondělí úctyhodné sté narozeniny. A to opravdu se vší pompou. Jeho manželka Jitka Němcová (60) mu přichystala opravdu nečekané překvapení. Na jeho počest se totiž nad Prahou rozzářil velkolepý ohňostroj.

„Doufám, že vše vyjde a Ota si ohňostroj užije. Všechno jsem chystala jenom pro něj,“ svěřila se před oslavou Novinkám Němcová.

A její přání bylo vyslyšeno. Vávra nejen ohňostroj viděl, ale byl z něj naprosto nadšený. A nebyl sám. Ústa dokořán měl i herec Jaromír Hanzlík, který se podle svých slov konečně dočkal novoročního ohňostroje.

„Když byla na počátku roku Praha ochuzena kvůli škrtům o ohňostroj, aspoň nám ho přichystala Jitka Němcová. Můžeme za to jen poděkovat. Byl to překrásný zážitek,“ zářily Hanzlíkovi oči jako malému klučinovi.

Vávra při příležitosti svých narozenin představil doplněné a rozšířené vydání svých pamětí, které vyšly v roce 1994. V roli kmotrů knihy nazvané Paměti aneb Moje filmové 100letí mu blahopřáli prezident Václav Klaus, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a režisér Jiří Menzel.

„Je to úžasné, že tu Otakara Vávru máme a že se dožívá sta let. Asi nikdo z nás nikomu k takovým narozeninám negratuloval. Kniha jeho pamětí je bezvadná - každému ji doporučuji," řekl prezident Klaus, který oslavenci před několika lety udělil nejvyšší státní vyznamenání a tím dal podle svého vyjádření jasně najevo, co si o něm myslí.

Vávra napsal přes 80 scénářů a režíroval padesátku filmů. Nejen však poetickou Romanci pro křídlovku či existenciální Zlatou renetu, ale i snímky zaměřené na komunistickou ideologii. Právě to, že sbíral pocty za každého režimu, mu někteří vyčítají, což kritizoval na narozeninách i Vávrův student režisér Jiří Menzel.

"Byla to zlá doba, kdy každý udělal krok na stranu. Vávra vše dělal s čistím svědomím, proto mě některé poznámky dočista uráží," svěřil se Menzel, s jehož názorem souhlasili všichni přítomní. 

Karen Mchitarjan


Časová osa článků