Pavel Vondruška ve své předposlední roli ve filmu Rekvalifikace. Na snímku s moderátorem a režisérem Vladem Štanclem.

Pavel Vondruška ve své předposlední roli ve filmu Rekvalifikace. Na snímku s moderátorem a režisérem Vladem Štanclem. Foto: Pegasfilm

Poslední Vondruškovo natáčení: Už byl unavený životem, říká scénárista

Cimrmanolog, herec a dirigent Pavel Vondruška (†85), jenž 5. února zemřel, měl již na podzim při svém posledním natáčení snímku Školní výlet pochmurné myšlenky.

"Říkal, že ho to už na světě nebaví. Dokonce jsem slyšel o nějakých jeho myšlenkách na konec. Později se ale zázračně vzpamatoval a zase hýřil optimismem," sdělil Novinkám Tomáš Magnusek, scénárista filmu Školní výlet, jenž byl Vondruškovým úplně posledním snímkem, který natočil.

Tím předposledním byl film Rekvalifikace, z něhož se Novinkám podařilo získat exkluzivní fotografii. Je jednou z posledních, které zachytily nejbližším okolím i obecenstvem uznávaného muže naživu. Na Vondrušku štáb vzpomíná v tom nejlepším.

"Pan Vondruška byl velmi milý a příjemný. Bylo na něm samozřejmě již vidět, že má svůj věk. Avšak když sedl ke klavíru, všichni jsme oněměli! Zkrátka hudebník každým coulem. O hudbě dovedl zasvěceně hovořit. Velmi ji miloval. A to se mu nakonec stalo i osudným," zavzpomínal na herce producent ze společnosti Pegasfilm Jan Lengyel.

Vondrušku u televizních diváků proslavila především role tajemníka JZD v Troškově trilogii Slunce, seno... nebo věčně nesolventního harmonikáře Josky ze seriálu televize Nova Hospoda.

Dlouhá léta patřil k oporám Divadla Járy Cimrmana, z něhož pár měsíců před svou smrtí odešel kvůli zhoršující se paměti. 

David Zápal


Časová osa článků