Eliška Balzerová se převtělila v královnu Alžbětu II.

Eliška Balzerová se převtělila v královnu Alžbětu II. Foto: Kalendář Proměny 2017/ Petr Kurečka

Dvojnice Helen Mirren: Eliška Balzerová se převtělila do královny Alžběty, jako když ji ztvárnila slavná herečka

14. října 2016 9:55

Svět filmu je nevyčerpatelnou studnicí inspirace, i proto se tento rok autor a fotograf kalendáře Proměny Petr Kurečka nechal znovu inspirovat filmovým uměním. Kalendář Proměny 2016 vzniká pro Nadaci Archa Chantal. Letošní kalendář je již 8. pokračováním a tentokrát se známé osobnosti české kulturní a sportovní scény převtělí do světových hvězd z filmových plakátů.

„Plakát k filmu Královna mne oslovil svoji důstojností a minimalismem, zůstala už jen nelehká úloha najít v Čechách krásnou zralou herečku, která bude mít v pohledu to, co oscarová Helen Mirren," řekl Petr Kurečka. „Jsem moc rád, že paní Eliška Balzerová přijala naše pozvání a úplně dokonale se zhostila úlohy Královny Alžběty II.,“ dodal.

"Focení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Nejtěžší bylo odmítat nabídky různých kamarádů, kteří, když se dozvěděli, že budeme fotit vtipnou energickou sexy babičku Vilmu z filmu Ženy v pokušení, škemrali, aby mohli přijít aspoň podržet kabel od světla," smál se fotograf.

„Samozřejmě jsem kalendář Proměny znala. Je to především krásná myšlenka a dokonalé fotografické a maskérské provedení. Byla jsem už na fotografování jednou oslovena, ale tenkrát to nevyšlo. Letos ano a jsem ráda, že jsem se mohla na chvíli převtělit do tak skvělé kolegyně. Představovala jsem si, že takhle asi probíhalo fotografování plakátu k jejímu filmu. Bylo hezké si to zkusit," uvedla Eliška Balzerová.

Celý projekt je vlastně nápadem fotografa Petra Kurečky, který se spojil s Nadací Archa Chantal, jež pomáhá dětem zpříjemnit pobyt v nemocnicích. "Tento projekt je, alespoň v mých očích, neobyčejný a cenný. Film Královna jsem pochopitelně viděla a výkon paní Helen Mirren je skvělý. Však také byla oceněna za svou práci Oscarem. Sama jsem hrála její historickou předchůdkyni Alžbětu l. Měla jsem ale složitější líčení, protože Alžběta l. byla po nemoci holohlavá a já jsem strávila v maskérně při vytváření holé hlavy o mnoho více času. Ale výsledek pak na jevišti vydržel celé tři hodiny," doplnila Balzerová. 

Saša Šeflová , Super.cz