Joker na tři způsoby

Joker na tři způsoby Foto: Super.cz/Profimedia.cz

Z této role se jen tak nevzpamatovali: Který herec ztvárnil šíleného maniaka nejpřesvědčivěji?

28. července 2016 8:12

Christian Bale (Batman), Chris Evans (Captain America) či Robert Downey Jr. (Iron Man) si postavili kariéru na rolích super hrdinů, ale hollywoodské adaptace komiksových příběhů si stejně tak žádají i padouchy. Nejikoničtějším ze všech zlosynů je Joker, do jehož kůže se po Jacku Nicholsonovi (79) a Heathu Ledgerovi (✝28) převtělil Jared Leto (46).

Psychopat s destruktivními sklony se poprvé zhmotnil už v roce 1966, kdy mu svou tvář v seriálu Batman propůjčil Cesar Romero. Obor filmového maskérství od těch časů prošel výrazným pokrokem a jeho nástupci tak působí mnohem děsivěji.

Když se v Batmanovi z roku 1989 v roli Jokera objevil legendární Jack Nicholson, komiksového antihrdinu pojal spíše groteskním způsobem, což odpovídalo celkovému pojetí režiséra Tima Burtona. S příchodem Christophera Nolana však Batman výrazně potemněl, což se projevilo i na Heathu Ledgerovi.

Australský herec psychicky labilnímu Jokerovi natolik propadl, že role údajně přispěla k jeho duševním problémům, jež měly za následek hercovu tragickou smrt. Premiéry Temného rytíře se Ledger nedožil a v roce 2009 mu komiksový maniak se zlověstným šklebem posmrtně zajistil Oscara.

Po jeho strhujícím výkonu se zdálo, že žádný další herec nedokáže s démonickou postavou splynout tak jako on. Jared Leto se však postavil před obrovskou výzvu a přijal roli Jokera v Sebevražedném oddílu, který počátkem srpna dorazí do kin.

Držitel Oscara za roli transsexuála v dramatu Klub poslední naděje Jokera pojal ještě zběsileji než jeho zesnulý předchůdce a zelený přeliv i znepokojivé líčení si užíval i po natáčení, takže o něj fanoušci začali mít obavy. Jokerova pomatená mysl by totiž mohla přinést oběť v podobě dalšího talentovaného herce. 

Který herec se nejlépe převtělil do Jokera?

Adam Chromý , Super.cz