Aňa Geislerová s Gabrielou Míčovou a Klárou Melíškovou

Aňa Geislerová s Gabrielou Míčovou a Klárou Melíškovou Foto: archiv filmu Zahradnictví

Co bylo před Pelíšky? Hřebejk se vrátil o desítky let zpátky, takhle to bude slušet Aně Geislerové a spol.

Aňa Geislerová (45), Klára Melíšková a Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

Rodinná sága vyprávěná ve třech samostatných kinofilmech časově předchází oblíbenému snímku a vychází ze života rodiny scenáristy Petra Jarchovského. „Vždycky jsem rád naslouchal vzpomínkám svých rodičů na dětství prožité za okupace a na mládí v poválečných časech. Částečně jsem je kdysi využil při psaní scénáře k Pelíškům, kde postava ovdovělého odbojáře, ztvárněného Jiřím Kodetem, vykresluje charakter mého dědečka Jindřicha Rohna na prahu stáří v generačním souboji s jeho mladší dcerou Jindřiškou," svěřil.

"V trilogii Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře Jindřicha vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té „pelíškovské“ předcházela. Dluh cítím také k mé matce Daniele, která se do Pelíšků nepromítla. Její střet s vlastním otcem byl typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny 20. století. Daniela se tak stane v Zahradnictví ústřední postavou vyprávění, které zobrazí dvacet let života rodiny. Chystám se tentokrát vstoupit hlouběji do rodinné historie a vytvořit rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn,“ dodal.

Režisérem všech tří filmů je Jan Hřebejk a kromě již zmíněných herců se zde objeví také například Ondřej Sokol (49), Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová.

Unikátní výpravná filmová trilogie se začala natáčet v polovině června a natáčení by mělo skončit v prosinci tohoto roku. Premiéry všech tří filmů by měly proběhnout v roce 2017. Rozsahem jde zatím na české poměry o nevídaný projekt s rozpočtem 120 miliónů korun. 

Nejvíce se těším na herecký výkon...

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků