Heda Čechová v pořadu 13. komnata

Heda Čechová v pořadu 13. komnata Foto: Česká televize

Tyhle životní tragédie potkaly legendární českou hlasatelku (87): Sebevražda otce, zmizení sestry, nemoc a smrt milovaného syna

Heda Čechová (87) patřila k našim legendárním hlasatelkám a herečkám. Během svého života se však tato vitální žena musela vyrovnat s neuvěřitelným množstvím osobních tragédií, které započaly už v mládí.

Její otec Jaromír Šimandl působil jako správní ředitel rozhlasu. Pak však přišel únor 1948 a komunistický převrat. Šimandl byl z rozhlasu vyhozen a nastoupil pracovat do drůbežárny. S nastalou situací se však tatínek Hedy Čechové těžko smiřoval a nakonec spáchal sebevraždu.

S další ztrátou se úspěšná hlasatelka musela vyrovnat v roce 1965, když tehdy v západním Německu beze stopy zmizela její o čtyři roky mladší sestra Blanka i s manželem.

K osobním tragédiím se přidala i ta profesní. Po roce 1968 jí byla komunistickým režimem zakázána činnost. Žena, která ve své době patřila k ideálům ženské krásy, kvůli svému postoji k okupaci sovětských vojsk zmizela z televizních obrazovek a musela se rozloučit s milovanou prací hlasatelky.

Když jí bylo 48 let, prodělala vážné zhoubné onemocnění. Lékaři jí po operaci nedávali moc šancí, ale optimisticky naladěná paní Čechová nad nemocí vyhrála.

K té nejhorší životní události ale teprve mělo dojít. V březnu roku 2013 zemřel na rakovinu, tzv. Lynchův syndrom, její syn Vladimír Čech (✝61), který se do povědomí diváků dostal jako moderátor televizní soutěže Chcete být milionářem?.

Na svého milovaného syna paní Heda zavzpomínala také v pokračování pořadu 13. komnata (Česká televize uvede v pátek). Populární hlasatelka se po rozvodu starala o syna od jeho sedmi let sama. S Vladimírem měla velmi krásný a vřelý vztah. V bytě jí ho dodnes připomínají četné fotografie a výstřižky z novin. Sleduje také reprízy Chcete být milionářem?, díky čemuž má syna denně „naživo“ u sebe doma.

„Mám ho tady kolem sebe, protože mi to pomáhá, chvílemi je mi smutno, ale já se tím těším,“ prozradila paní Heda, která v úctyhodném věku ještě nedávno pracovala - namlouvala knihy pro nevidomé. Největší radost jí v současnosti dělají především čtyři vnoučata. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků