V Divadle Bez zábradlí začali zkoušet novou hru.

V Divadle Bez zábradlí začali zkoušet novou hru. Foto: Divadlo Bez zábradlí

Tak trochu jiný Shakespeare: Povyk udělají Žilková, Morávková i Freimanová

V Divadle Bez zábradlí začínají zkoušet novou komedii. Principál Karel Heřmánek (73) se rozhodl do repertoáru zařadit shakespearovský titul Mnoho povyku pro nic, jehož režii svěřil Guyovi Robertsovi. Netypické nastudování shakespearovské komedie se bude odehrávat v Anglii za druhé světové války.

„Nazkoušením hry Mnoho povyku pro nic se připojujeme ke stovkám divadel po celém světě, které letos vzdávají hold Williamu Shakespearovi. Tento rok totiž uběhne čtyři sta let od jeho smrti (23. dubna - pozn.). Jsme nadšení, že jsme pro režii tohoto představení získali režiséra Guye Robertse z Prague Shakespeare Company, který se souborným shakespearovským dílem zaobírá už mnoho let a získal za svou práci mnoho mezinárodních ocenění,“ uvedla ředitelka divadla Hana Heřmánková (58).

V hlavních rolích Mnoho povyku pro nic se představí Lucie Benešová, Roman Zach, Karel Heřmánek jr., Veronika Žilková, Martin Zbrožek, Dana Morávková, Nikol Kouklová, Veronika Freimanová, Petr Pospíchal, Zdeněk Dušek a další.

„Jsem poctěn, že Mnoho povyku v Divadle Bez zábradlí režíruji. Jejich představení Garderobiér a Jistě, pane premiére se mi velmi líbila. Příležitost nazkoušet hru ve spolupráci s Lucií Benešovou jako Beatricí, Romanem Zachem jako Benedettem a dalšími, je pro mne úžasnou zkušeností. Spolupracujeme také s panem profesorem Martinem Hilským, jehož překlady jsou vynikající a opravdu zachovávají podstatu Shakespeara,“ řekl Roberts.

„Hru jsme pojali jako živé rozhlasové vysílání z roku 1942. Všechna představení budou vysílána živě přes internet, stejně jako se vysílaly staré rozhlasové hry. Piloti a ženy spojenecké armády se sejdou, aby společně připravili rozhlasovou verzi Mnoho povyku pro nic a podpořili tak morálku vojáků na frontě. Vše je zasazeno do období československé exilové vlády v Londýně,“ vysvětlila onu ‚jinakost‘ zmíněnou v titulku článku mluvčí divadla Zlata Jílková.

Premiéra je naplánována na 20. května. Reprízy na 25. a 31. května. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků