Třiatřicetiletý Eric Daigh s některými ze svých uměleckých počinů.

Třiatřicetiletý Eric Daigh s některými ze svých uměleckých počinů. Foto: fotobanka Profimedia

Američan vytváří úžasná umělecká díla z tisíců připínáčků

Americký umělec Eric Daigh dokáže velmi originálním způsobem vytvořit portréty lidí. Místo plátna používá desku s rovnoměrně rozmístěnými dírkami, do nichž poté vpichuje připínáčky pěti základních barev. O několik hodin později je za použití tisíců připínáčků na světě obdivuhodné umělecké dílo.

Daigh musí mít hodně trpělivosti. Každý portrét vyžaduje kreativní spojení fotografie, grafického designu, představivosti a především mravenčí práce, což dohromady znamená hodiny plného soustředění.

Celý proces začíná u získání vhodné fotografie, kterou umělec zpracuje ve speciálním počítačovém programu. Ten snímek přetvoří v portrét s velice malým rozlišením, který se navíc skládá pouze z pěti základních barev - bílé, černé, červené, modré a žluté.

S připínáčky těchto barev poté může začít Američan podle zhotovené předlohy pracovat. Řádek po řádku musí pečlivě skládat každý z nich na své místo, aby výsledné dílo bylo dokonalé. Mnoho z jeho obrazů se přitom skládá z více než 11 tisíc připínáčků. V létě roku 2010 vytvořil Daigh obraz pro automobilku Acura, kterým překonal svůj vlastní rekord, když použil přesně 109 687 připínáčků.

Američan získal za svůj originální nápad řadu uměleckých ocenění, od roku 2009 je držitele rekordu v Guinnessově knize jako autor největší připínáčkové mozaiky či vystavuje ve stálé muzejní sbírce Ripleyho Věřte nebo ne v několika amerických státech. 

Dagmar Plecháčová


Časová osa článků