Vladivojna nazpívala píseň proti používání palmového oleje.

Vladivojna nazpívala píseň proti používání palmového oleje. Michaela Feuereislová

To tady ještě nebylo: Česká drsná zpěvačka zpívá o palmovém oleji, kvůli kterému hoří Indonésie

13. prosince 2015 6:30

Zpěvačka Vladivojna La Chia se svojí metalovou kapelou Vladivojsko vyrazila do boje proti palmovému oleji. Kvůli pěstování těchto palem totiž vznikly rozsáhlé požáry, kdy je velká část Indonésie v plamenech a už i řada Čechů odmítá kupovat výrobky, které jej obsahují.

Kapela natočila píseň Bojkotuj palmový olej, která se pokouší osvětlit vážnou situaci, probíhající již delší dobu v Indonésii, kde se požáry pralesů za účelem vytvoření nové plochy pro vysázení palem olejných vymkly kontrole, a zavinily tak největší ekologickou katastrofu v tomto století.

“Ještě nikdy jsem nenatočila žádný aktivistický song, naopak se považuji za relativně nedojímavého, ironického člověka, kterému ještě nedávno přišlo přitažené za vlasy, když si přátelé v hospodě odmítli dát chipsy, obsahující palmový olej. Nicméně situace, která probíhá již několik měsíců v Indonésii, se mnou slušně zamávala, a tak jsem svolala na zkušebnu své Vladivojsko, abychom vytvořili píseň, která se vztahuje k tomuto problému a já k ní pak udělala klip," vysvětlila Vladivojna.

"Bez pralesů se Země neobejde, otázkou ale je, jestli si my zasloužíme tady být. Nedělám z toho žádné umění, jen jsem prostě potřebovala udělat ještě něco navíc než jen to, že už si dám setsakramenský pozor, co si kupuju a co svou koupí podporuju! Také bych ráda doporučila stránky www.pralesdetem.cz, kde si můžete koupit třeba 1 akr pralesa v česko-indonéské rezervaci, která se díky každému daru a příspěvku rozšiřuje. Já už svůj kus pralesa mám a vím, čím obdaruju na Vánoce celou svou rodinu,” uzavřela.

Naživo si mohou diváci píseň poslechnout 8. prosince v Brně a 20. prosince v pražské Malostranské besedě. Vladivojsko zde představí i svou debutovou desku Hořící hlavy, kterou kapela celou zveřejnila na svém profilu. 

Saša Šeflová , Super.cz