Kdo je ten mladík na fotce?

Kdo je ten mladík na fotce? Foto: Česká televize

Poznáte ho bez typických vousů? Hvězda zábavného pořadu oceněného zrcadlem TýTý žila padesát let po boku jediné ženy

Mladíka, kterého vidíte na fotce, diváci na televizních obrazovkách bez typických vousů snad nikdy neměli možnost vidět. Rodák z Brna je znám svou obrovskou všestranností. Jedná se o známého konferenciéra, moderátora, zpěváka, trumpetistu, režiséra, scenáristu i herce, který žil padesát let se svou osudovou ženou, jež bohužel loni v březnu zemřela. Poznali jste ho?

Mladíkem na fotce je Eduard Hrubeš, který v devadesátých letech bodoval u diváků se zábavným pořadem Neváhej a toč!. Tatínek z něj přitom chtěl mít diplomata, a tak ho nechal vystudovat francouzské gymnázium. Po nedokončených vysokoškolských studiích na Lesnické fakultě a vojně se však Eduard Hrubeš rozhodl pro úplně jinou profesní dráhu.

Odjel do Prahy, kde vystudoval FAMU, a roku 1967 pracoval v Armádní redakci Československé televize. Počínající normalizace mu však nebyla po chuti, a tak se rozhodl na vlastní žádost z televize odejít. Natáčení dokumentů vyměnil za konferování na koncertech známých orchestrů. Později se stal uměleckým šéfem neotřelé dechovkové kapely Velkopopovická Kozlovka, kde nejen hrál na trubku, ale i zpíval, skládal písně a moderoval.

Do povědomí diváků se však nejvíce dostal díky moderování zábavného pořadu Neváhej a toč!, za něž získal roku 1997 ocenění v anketě televizní popularity TýTý.

Osudovou ženou tohoto sympatického všeuměla byla kostýmní výtvarnice Blanka, kterou si vzal po tříleté známosti a celkově s ní žil neuvěřitelných padesát let.

Vždy dobře naladěnou Blanku však před třemi lety náhle postihla mozková mrtvice, po níž oslepla a přestala chodit. Hrubeš se musel vyrovnat s nejtěžším okamžikem svého života. Manželce už se zdravotní stav bohužel nezlepšoval.

„Jdete si na chvilku dáchnout a vrátíte se do úplně nové situace. Ze začátku jsem hluboce věřil, že současná medicína vyřeší všechno, ale postupem času jsem začal chápat, že nebude. A nebylo. Byla na tom tak špatně, že bylo těžké vůbec najít polohu, aby mohla v noci spát,“ řekl v páteční 13. komnatě oblíbený moderátor a konferenciér.

Obětavý herec dvakrát denně docházel za nemocnou ženou do nemocnice a později do zařízení boromejek pro dlouhodobě nemocné. Jeho osudová žena však svůj život nakonec prohrála. Hrubeš nesl smrt manželky velmi těžce. Útěchu nachází u dcery Blanky, zetě Ivana Jiříka (známého ze seriálu Cesty domů) a tří vnoučat. Momentálně moderuje rozhlasový pořad U muziky. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků