Když Jiřina Šejbalová natáčela svou poslední roli, věděla, že jí mnoho času nezbývá...

Když Jiřina Šejbalová natáčela svou poslední roli, věděla, že jí mnoho času nezbývá... Foto: Archiv České televize

Smutný pohled: Takhle se slavná česká herečka těžce nemocná loučila před kamerou s herectvím

Před válkou byla Jiřina Šejbalová královnou hereckého souboru Národního divadla. České filmy jako mladá dívka nejprve zdobila svými půvaby v rolích bezcharakterních svůdkyň a později brilantními hereckými kreacemi v dramatických rolích.

Za všechny z filmových postav stojí za připomenutí její stárnoucí a nenávistná Klára z Weissova filmu Vlčí jáma (1957). O rok později, v roce 1958, v Benátkách soutěžila se samotnou Sophií Loren, která Šejbalovou porazila o jediný hlas. Jako útěchu tak tenkrát Šejbalová dostala za svůj výkon alespoň zvláštní hereckou cenu.

S hereckým kumštem se největší z hereček dvacátého století loučila jako těžce nemocná žena. Vedlejší roli Anduly Ličmanové ve filmu Františka Filipa Nezralé maliny (1980) hrála Šejbalová devět let po nedobrovolné výpovědi z Národního divadla.

„Jiřina Šejbalová se pro tu roli ideálně hodila. Přesně předvedla, jak jde důstojně a krásně dovršit svůj herecký život,“ vzpomínal po letech František Filip. Nedlouho po natáčení filmu na konci prázdnin roku 1981 Jiřina Šejbalová podlehla rakovině. Bylo jí 75 let. 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků