Martin Harich se proslavil v soutěži Česko Slovenská Superstar.

Martin Harich se proslavil v soutěži Česko Slovenská Superstar. Foto: Universal Music

Ze SuperStar do světa: Pohledný slovenský zpěvák uspěl v britském X Factoru

Dvacetiletý slovenský zpěvák Martin Harich, který si od absolvování soutěže Superstar v roce 2011 získává své fanoušky, se prosazuje v nejprestižnější pěvecké soutěži Evropy – British X Factor.

Málokomu z obyvatel žijících mimo Británii se podaří proniknout do vyšších kol soutěže, která je právem považována za Olymp talentovaných zpěváků z celého světa. British X Factor je nejvyšší metou, jaké mohou dosáhnout. V neděli byla v Británii odvysílána premiéra dílu, ve kterém se představil a z bootcampu postoupil do „Six chair challenge“ také Martin.

Na pódium nastoupilo během jeho vystoupení celkem pět soutěžících z toho dvě dvojice, z nichž každý měl během jediné společné skladby Hotel California jen několik vteřin na to, aby zaujal mýtickou porotu ve složení Simon Cowell, Rita Ora, Cheryl Cole a Nick Grimshaw. Dva postoupili a tři soutěžící si museli ještě týž den sbalit kufry. Martin svých 20 vteřin živého vystoupení využil tak, že sám tvůrce show, Simon Cowell, označil jeho projev na pódiu jako „amazing“.

O první postupy z castingů se v letošním ročníku ucházelo více než 30 000 lidí. „Když jsem přišel na první casting do Wembley, postavil jsem se na konec fronty, která vedla kolem téhle celé obrovské haly. Tady začíná pro všechny první nesmírně těžká zkouška. Zvlášť když si uvědomíte, že podobných castingů probíhá souběžně po ostrovech několik,“ říká Martin. „Na místo jsem s kytarou dorazil v šest hodin ráno a teprve kolem sedmé večer se na mě dostala řada. Já osobně jsem pro casting vybral skladbu Pompeii od Bastille, z které jsem zazpíval jen asi 15 sekund,“ vyprávěl.

Dalším křtem ohněm je samotný bootcamp. „Když sedíte v komplexu golfového resortu u Watfordu jako jeden ze 180 soutěžících, kteří prošli prvním sítem a na velkoplošných obrazovkách vidíte vystoupení ostatních, uvědomíte si, že tady jste v absolutně jiném světě a na jiné úrovni, než v jakékoli lokální talentové soutěži a máte chuť se okamžitě otočit a jet domů. Ale v tu chvíli to už nejde a jen čekáte ortel,“ pokračoval.

To, že úroveň této soutěže je naprosto odlišná než její odnože nebo jiné soutěže, které známe z jednotlivých zemí, dokazuje i fakt, že vítěz každého ročníku British X Factor je doslova katapultován do vrcholného šoubyznysu a během několika týdnů se dostává do celoevropského povědomí fanoušků hudby. Ze show vzešli například One Direction, James Arthura nebo Little mix.

Martin Harich je multiinstrumentalista, texty i hudbu ke skladbám si píše většinou sám, je zastáncem živé hudby a za poslední rok absolvoval přibližně 100 koncertů. Má dvě kapely, s jednou koncertuje v Čechách a s druhou na Slovensku. Rozsah jeho repertoáru sahá od pomalých balad až po čistokrevný rock and roll. Mezi největší dosavadní úspěchy patří ocenění Objev roku Legendy Nočního proudu Českého rozhlasu. Momentálně pracuje na svém čtvrtém albu a ještě do Vánoc chystá pro své fanoušky nový singl. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků