Půvabná česká herečka Zorka Janů odešla ze světa dobrovolně ve 24 letech.

Půvabná česká herečka Zorka Janů odešla ze světa dobrovolně ve 24 letech. Foto: Archiv Jaromíra Farníka

Řezala si žíly, trávila se, pila benzín, nakonec skočila z okna: Pro tuto krásku (✝24) se život stal nesnesitelným

Nešťastné lásky, nenaplněné herecké sny, psychické problémy, neustálé hledání smyslu života i život ve stínu slavnější a krásnější sestry. To byl pro křehkou českou herečku Zorku Janů (✝24), která podle všech pamětníků na rozdíl od slavné sestry Lídy Baarové (✝86) nepostrádala inteligenci ani opravdový herecký talent, opravdu těžký úděl.

S duševními problémy i příjmem potravy vycházející hvězdička Zorka bojovala přibližně od roku 1940. V té době se začala prosazovat nejen na divadle, ale i v českých filmech. Při pobytu v sanatoriu ve Vráži si začala psát deník. „Potácím se mezi životem a smrtí. Tak často vidím před očima revolver. Bože ne, prosím ne! Láska, zdraví, práce. Alespoň jedno z toho. Takhle se nedá žít,“ napsala si dvacetiletá Zorka do deníku v lednu 1941.

O jednom z pozdějších sebevražedných pokusů mladičké Zorky se dokonce dochoval záznam ze 7. srpna 1945. „Na pohovce v bezvědomí ležela Zorka Babková - Janů a lékař MUDr. Andres zjistil, že se pokusila o sebevraždu podřezáním žil žiletkou na zápěstích obou rukou. Řezné rány ale byly mělké, tou dobou vůbec nekrvácející. Po injekci od MUDr. Andrese Zora Babková procitla a projevila odpor k tomu, aby byla dopravena do nemocnice, a její matka prohlásila, že dá na ni pozor a že za ni ručí. Byla tedy prozatímně ponechána v domácím ošetřování. Přivolaná záchranná stanice byla vrácena. Podle zjištění se Zora Babková také pokusila o sebevraždu otrávením,“ cituje policejní protokol ve své knize Herci a herečky před soudem Radek Žitný.

A mělo být ještě hůř. Lída Baarová, která se zdiskreditovala už před válkou románkem s kulhavým ministrem Goebbelsem, skončila na Pankráci. Maminka Zorky nečekaně při výsleších podlehla mrtvici, otec přišel o nohu. Zorce nakonec vzali i její největší lásku - divadlo.

V době, kdy Lída Baarová seděla ve vězení, Zorka tiše trpěla doma a hledala vysvobození. Podle vzpomínek své sestry se například zkoušela napít benzínu. Další z pokusů o sebevraždu se jí už bohužel podařil. 24. března 1946 vyskočila z prvního patra rodinné vily na Hanspaulce. Bylo jí 24 let. 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků