V klipu Anny K. Nešeptej hraje Martina Preissová.

Půvabná žena herce Martina Preisse, jenž se pokusil o sebevraždu, má hlavní roli v klipu. Takhle teď vypadá

27. května 2015 10:16

Zpěvačka Anna K. (53), její partner, skladatel Tomáš Vartecký, a textař Ivan Hlas vytvořili společně píseň k projektu upozorňujícímu na děti, které se mohou ocitnout v krizové situaci. Výsledkem je skladba Nešeptej. Ta má za cíl oslovit nejen děti, které potřebují pomoc, ale i jejich rodiče. Ti totiž často nebezpečí nepoznají, nebo jej dokonce podceňují.

K písni vzniklo i video, které zachycuje situace, se kterými se děti mohou setkat doma, ve škole nebo na internetu a které je mohou vážně ohrožovat. Hlavní role se ujala herečka Martina Preissová, o které média téměř nic nevěděla, než se její muž, herec Martin Preiss, pokusil o sebevraždu. Závěrečnou výzvu namluvil Ivan Trojan. „Na konci minulého roku mě oslovil režisér Tomáš Krejčí, který stál u zrodu projektu, jenž má za úkol upozornit na nebezpečí, která dětem hrozí nejen od okolí, ale také od těch nejbližších. Dostali nápad požádat nějakého populárního muzikanta, aby jim věnoval na toto téma píseň. Napadla jsem je prý jako první já,“ říká Anna K.

„Přestože mi příroda nedopřála, abych byla sama rodič, děti miluju a myslím si, že je povinností nás všech dospělých jim pomáhat ze všech sil,“ zdůvodňuje, proč na nabídku kývla. Jediné, co odmítla, bylo, aby si v klipu sama zahrála hlavní postavu. Na hudbu Tomáše Varteckého napsal text Ivan Hlas. „Chtěla jsem se maximálně vyhnout přehnanému patosu. Myslím, že jsem dostala skvělý nápad oslovit svého dlouholetého kamaráda Ivana Hlase. Je to nejen úžasný textař, citlivý kluk, ale i otec pěti dětí. Text napsal podle mne velmi silný a krásný. Mám z něj radost, byla to skvělá volba,“ říká zpěvačka.

„V celé téhle věci jde o to, aby se děti nebály o svých problémech mluvit nahlas a aby se jim rodiče naučili pozorně naslouchat. Dítě totiž za nimi v problémech přijde často jen jednou. Pokud ho odbydou, možná si ani neuvědomí, jakou dělají chybu. Může totiž jít o velmi vážnou věc, která ohrožuje jejich další vývoj, nebo dokonce celý život,“ doplňuje Anna K.

„Důvěru je třeba budovat, a pokud dítěti dáte najevo, že jeho hádka s kamarádem je pro vás malichernost, tak se vám příště možná nesvěří s tím, že je šikanované. Dětem se vyplatí naslouchat,“ vysvětluje Klára Čížková z Nadace rozvoje občanské společnosti, která za vznikem spotu stojí.

Podle nedávného mezinárodního průzkumu mezi evropskými linkami bezpečí vyplývá, že dětem v ČR bylo loni nejčastěji ubližováno doma a nejvíc vlastními rodiči. Nejfrekventovanějším tématem byly špatné vztahy s matkou. Na dalších místech byly deprese, psychické týrání, vztahy s otcem, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování a teprve za tím vším šikana a fyzické týrání. 

Saša Šeflová , Super.cz